Mleko z hormonami będzie odchudzać niemowlęta?
Kontrowersyjny brytyjski projekt zakłada
dodawanie tłumiącego apetyt hormonu - lepytyny - do mieszanki dla
niemowląt.
Wiadomo, że dzieci karmione nie piersią, lecz sztucznie przygotowaną mieszanką rosną szybciej i jako dorośli są bardziej zagrożone otyłością. W mleku matki zawarta jest pewna ilość leptyny. Naukowcy z Clore Laboratory University of Buckingham zaproponowali na łamach pisma "Chemistry and Industry" dodawanie do mlecznych mieszanek dla niemowląt hormonu - leptyny - która wpływając na rozwijający się mózg, miałaby ograniczyć w dalszym życiu skłonność dziecka do objadania się.
Badania przeprowadzone na ciężarnych szczurzycach wykazały, że dodatek leptyny do pokarmu wyraźnie zmniejszał skłonność ich potomstwa do tycia w późniejszym życiu. Nawet na diecie bogatej w tłuszcz szczury pozostawały szczupłe i nie zapadały na cukrzycę. Jednak dotychczas nie udało się uzyskać podobnie odchudzającego wpływu leptyny na ludzi.
Komentujący propozycję eksperci, ankietowani przez BBC uważają pomysł za zbyt optymistyczny i klasyfikują go raczej jako science- fiction. Zastrzeżenia budzi już sam pomysł testowania leptynowych mieszanek na dzieciach.