PolskaMisterium Męki Pańskiej w Kalwarii

Misterium Męki Pańskiej w Kalwarii

Tysiące wiernych towarzyszyło Jezusowi i postaciom z Ewangelii w procesji Drogi Krzyżowej, poprowadzonej w Wielki Piątek na Dróżkach Męki Pańskiej przy klasztorze ojców bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej. Uroczystościom przewodniczyli metropolita krakowski kardynał Franciszek Macharski i krakowski biskup pomocniczy Jan Szkodoń.

Wcześnie rano procesja wyruszyła spod Domu Kajfasza do kaplicy Grobu Pana Jezusa. Ojcowie bernardyni oraz świeccy z różnych rejonów południowej Polski, którzy wcielili się w postacie sprzed dwóch tysięcy lat, przedstawiali sceny męki i śmierci Zbawiciela.

Spod Domu Kajfasza wierni dotarli Dróżkami do Ratusza Piłata. Odczytany został "Dekret skazujący Jezusa na śmierć przez Piłata". Kazanie wygłosił metropolita krakowski kardynał Franciszek Macharski.

Przed południem procesja dotarła do kościoła Ukrzyżowania, gdzie odprawiona została liturgia Wielkopiątkowa pod przewodnictwem biskupa Jana Szkodonia. Ciało Chrystusa w Eucharystii zostało przeniesione do Kaplicy Grobu na szczycie Góry Ukrzyżowania. Do niedzieli będzie trwała jego adoracja.

Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej jest jednym z głównych ośrodków kultu Maryjnego w Polsce. Jego fundatorami była w XVII wieku rodzina Zebrzydowskich. Równolegle z klasztorem bernardynów wybudowano Dróżki Męki Pańskiej, przypominające kompozycją topograficzną i architektoniczną miejsca święte w Jerozolimie.

Misterium Męki Pańskiej odprawiane jest w sanktuarium kalwaryjskim od początku jego istnienia. Do czasów przedwojennych ograniczało się ono jednak tylko do scen Wielkiego Czwartku i Wielkiego Piątku.

Obecny kształt nadał im ojciec Augustyn Chadam, który w 1946 roku otrzymał na to zgodę kardynała Adama Sapiehy, metropolity krakowskiego. Od 1947 roku misterium rozpoczyna się w Niedzielę Palmową i trwa do Niedzieli Wielkanocnej.

W ubiegłym roku kalwaryjski klasztor odchodził 400. rocznicę istnienia. Sanktuarium dwukrotnie odwiedzał Jan Paweł II: w 1979 i 2003 roku. 24 lata temu, podczas pierwszej pielgrzymki do kraju, papież wyniósł klasztorny kościół Matki Bożej Anielskiej do godności bazyliki mniejszej.

W grudniu 1999 roku klasztor i park pielgrzymkowy w Kalwarii Zebrzydowskiej został w środę wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kultury i Natury UNESCO. Na listę trafiło 300 hektarów naturalnego parku, gdzie znajduje się 7 kilometrów dróżek wraz ze stacjami. Kalwaryjskie dróżki łączą 41 obiektów sakralnych. Na kanwie tego klasztoru budowane były wszystkie inne Kalwarie w Polsce

Kalwaria jest czwartym, po Krakowie, Kopalni Soli w Wieliczce i obozie Auschwitz-Birkenau, obiektem z Małopolski, który znajduje się na liście UNESCO. (iza)

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)