Ministrowie UE z grupy kontaktowej radzą o Kosowie
Ministrowie spraw zagranicznych krajów UE
z grupy kontaktowej w sprawie Kosowa zebrali się w miejscowości Brdo koło Lublany na konsultacje. Do
spotkania doszło z inicjatywy Słowenii, która obecnie przewodzi
Unii.
Agencja AFP pisze, że prasa, która pierwotnie miała być obecna, nie została dopuszczona na miejsce rozmów, a słoweński rzecznik prasowy ograniczył się do informacji, że po spotkaniu być może zostanie opublikowane oświadczenie.
Konsultacje, w których nie uczestniczą przedstawiciele USA i Rosji - państw również należących do grupy kontaktowej ds. Kosowa - odbywają się w przeddzień pierwszej tury wyborów prezydenckich w Serbii (Kosowo jest formalnie jej prowincją) i przed zaplanowaną na 23 i 24 stycznia wizytą w Komisji Europejskiej w Brukseli nowego szefa rządu kosowskiego Hashima Thaciego.
Kosowcy Albańczycy, którzy stanowią 90% ludności prowincji, pragną proklamować możliwie jak najszybciej niepodległość, mimo kategorycznego sprzeciwu Serbii, wspieranej przez Rosję.
W rozmowach w pobliżu stolicy Słowenii Lublany uczestniczą ministrowie spraw zagranicznych: Niemiec Frank-Walter Steinmeier, Francji Bernard Kouchner, Wielkiej Brytanii David Miliband, Włoch Massimo D`Alema, i gospodarza - Słowenii - Dimitrij Rupel, a także szef unijnej dyplomacji Javier Solana i komisarz UE ds. rozszerzenia Unii Olli Rehn.
Według słoweńskiej agencji prasowej STA na spotkaniu mają być omówione ostatnie wydarzenia w Kosowie i kwestia ewentualnego wysłania do tej prowincji unijnej misji stabilizacyjnej policjantów i prawników. W Brdo nie zapadnie jednak żadna decyzja w tej sprawie.
Decyzja zostanie podjęta w obecności ministrów spraw zagranicznych 27 państw Unii na posiedzeniu Rady ds. Ogólnych i Zewnętrznych UE (GAERC) 28 stycznia albo w lutym- powiedziała agencji AFP przed spotkaniem pod Lublaną rzeczniczka Solany Christina Gallach.