ŚwiatMinistrowie UE będą rozmawiali o przekazaniu kutrów Azji

Ministrowie UE będą rozmawiali o przekazaniu kutrów Azji

Ministrowie rolnictwa i rybołówstwa krajów Unii Europejskiej spotykają się w Brukseli, by omówić m.in. propozycję przekazania starych, wycofywanych z eksploatacji, małych kutrów rybackich rybakom poszkodowanym przez tsunami w Azji Południowo-Wschodniej.

Na spotkaniu tym Polska chce poruszyć problem trudności, jakie pojawiły się po 1 maja 2004 r. w handlu produktami spożywczymi z Rosją.

Pomimo unijnych certyfikatów, Rosja zażądała, by umożliwić jej przeprowadzenie własnych kontroli zakładów przetwórczych mięsa, mleka i ryb. W wyniku tej kontroli tylko 19 polskich zakładów uzyskało dostęp do rosyjskiego rynku. W branży mleczarskiej dopuszczono na razie tylko dwa zakłady. Zdaniem strony polskiej, problemy w handlu między krajami UE a Rosją powinny być rozwiązywane przez Komisję Europejską lub przynajmniej przy jej udziale.

W ramach pomocy do Azji mogłyby być trafić kutry, które polscy rybacy złomują w zamian za unijne rekompensaty. Rzeczniczka komisarza ds. rybołówstwa i spraw morskich Mireille Thom poinformowała, że sprawa przekazania kutrów jest obecnie analizowana, by ustalić, czy jest to w ogóle potrzebne.

Trzeba zbadać, czy będzie to opłacalne i czy np. nie będzie można uzyskać więcej środków ze zezłomowania kutrów w celu przekazania uzyskanych w ten sposób pieniędzy na pomoc, zamiast transportować tam kutry - powiedziała Thom.

Dodała, że Komisja musi też zbadać, jakie są przeszkody prawne w ewentualnym wyeksportowaniu europejskich kutrów do Południowej Azji.

Ministrowie prawdopodobnie podejmą decyzję w tej sprawę na posiedzeniu Rady UE w lutym.

Na początku stycznia przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Durao Barroso zapowiedział, że Unia Europejska prawdopodobnie odda stare lub zbędne kutry rybackie krajom Azji Południowo-Wschodniej poszkodowanym przez tsunami. Pozwoliłoby to tym krajom na odnowienie zniszczonej floty rybackiej.

Polscy rybacy uważają, że inicjatywa jest dobrym pomysłem. Zarówno rybacy zachodniopomorscy rybacy, jak i z rejonu Gdańska podkreślają, że w większości bałtyckie kutry nadają się do połowów na oceanie, choć mogą istnieć pewne trudności techniczne (np. problemy z chłodzeniem w warunkach wyższej temperatury).

W Polsce jest obecnie zarejestrowanych 416 kutrów, z czego około 150 w woj. zachodniopomorskim. Resort rolnictwa zakłada, że do końca roku 2006 z możliwości złomowania skorzysta ok. 40 procent rybaków.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)