ŚwiatMinistrowie Polski i Czech wypytywani w Brukseli o tarczę antyrakietową

Ministrowie Polski i Czech wypytywani w Brukseli o tarczę antyrakietową

Ministrowie Polski i Czech byli w Brukseli wypytywani - przy okazji posiedzenia szefów dyplomacji państw UE - o amerykańską propozycję budowy systemu obrony przeciwrakietowej.

Ministrowie Polski i Czech wypytywani w Brukseli o tarczę antyrakietową
Źródło zdjęć: © PAP/EPA

Ja i minister spraw zagranicznych Czech odpowiadaliśmy na pytanie w sprawie tarczy przeciwrakietowej, czyli propozycji amerykańskiej. Poinformowałam, w jakiej fazie znajdują się rozmowy między Polską a USA, i podobnie informował minister spraw zagranicznych Czech - powiedziała szefowa polskiej dyplomacji Anna Fotyga.

Choć nie chciała zdradzić, kto zadał pytanie, informację tę ujawnił szef dyplomacji Niemiec, które sprawują przewodnictwo w UE, Frank-Walter Steinmeier. Temat pojawił się podczas obiadu, na wniosek Austrii - powiedział na konferencji prasowej Steinmeier.

To nie jest inicjatywa europejska. Ona pochodzi z USA - podkreślił z własnej inicjatywy towarzyszący mu na konferencji wysoki przedstawiciel UE ds. polityki zagranicznej i bezpieczeństwa Javier Solana. Podczas gdy Steinmeier wyraził opinię, że dyskusja na temat tarczy powinna toczyć się na forum Rady NATO-Rosja, Solana wyraził przekonanie, że Polska i Czechy, po podjęciu decyzji, powinny przedstawić ją partnerom w Unii.

Anna Fotyga powiedziała, że decyzja w sprawie instalowania w Polsce tarczy jeszcze nie zapadła, gdyż wciąż nie są zakończone analizy dotyczące m.in. bezpieczeństwa.

Gdy przeanalizujemy wszystkie elementy propozycji amerykańskiej i będziemy wiedzieli, że służą one bezpieczeństwu międzynarodowemu, to jestem przekonana, że te same poglądy będą mieli nasi sojusznicy (w Europie) - powiedziała Fotyga.

W przesłanej w lutym stronie amerykańskiej nocie dyplomatycznej, w której polski rząd wyraził chęć rozpoczęcia negocjacji w sprawie instalacji w naszym kraju amerykańskiej tarczy antyrakietowej, strona polska zadeklarowała, że wszelkie porozumienia w sprawie ewentualnej budowy tarczy "powinny przyczynić się do wzmocnienia bezpieczeństwa Polski, Stanów Zjednoczonych Ameryki oraz bezpieczeństwa międzynarodowego". (sm)

Inga Czerny, Michał Kot

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)