Trwa ładowanie...
d73810q

Ministrowie obrony państw NATO rozpoczęli obrady

Sekretarz generalny NATO Georgiem Robertsonem (PAP - Radek Pietruszka )

Rola NATO wobec nowych zagrożeń, to główny temat rozpoczętego we wtorek w Warszawie nieformalnego spotkania ministrów obrony państw NATO.

Share
d73810q

Spotkanie jest zamknięte dla mediów. Ministrowie dyskutują w hotelu "Gromada", dziennikarze są w centrum mediów ulokowanym w niedalekim ośrodku konferencyjnym MON.

Dwa tygodnie temu w Kwaterze Głównej NATO w Brukseli uczciliśmy pamięć ofiar 11 września 2001, gdy tak wielu straciło życie w przerażającym ataku terrorystycznym na Stany Zjednoczone. Była to okazja, by jeszcze raz wyrazić żal, ale także potwierdzić naszą całkowitą solidarność w walce z terroryzmem - powiedział otwierając sesję roboczą sekretarz generalny NATO George Robertson.

Robertson powiedział, że przed szczytem NATO w Pradze należy się zastanowić nad rolą Sojuszu w przyszłości. Podkreślił, że nie chodzi już tylko o konieczność ochrony obywateli wszystkich państw członkowskich przed terroryzmem i państwami wspierającymi terroryzm. Robertson nazwał je "bandyckimi krajami", wyposażonymi w broń masowego rażenia.

d73810q

Podkreślał, że celem Sojuszu powinno być wykorzenienie i zlikwidowanie zagrożenia bronią masowej zagłady. Do tego potrzebne są, jego zdaniem, nowe zdolności obronne Sojuszu.

Sekretarz generalny Rady Unii Europejskiej oraz wysoki przedstawiciel ds. wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa Javier Solana wita sie z sekretarzem generalnym NATO Georgiem Robertsonem (PAP - Radek Pietruszka)
Źródło: Sekretarz generalny Rady Unii Europejskiej oraz wysoki przedstawiciel ds. wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa Javier Solana wita sie z sekretarzem generalnym NATO Georgiem Robertsonem (PAP - Radek Pietruszka)

Także minister obrony Jerzy Szmajdziński powiedział, że najważniejszą sprawą, która będzie omawiana na spotkaniu, będą zdolności obronne Sojuszu. Od tego, czy uda się znaleźć właściwe rozwiązania w tej dziedzinie, będzie - zdaniem Szmajdzińskiego - zależeć czy NATO pozostanie żywotną i skuteczną siłą na arenie międzynarodowej.

Szmajdziński stwierdził, że działania, które nastąpiły po 11 września zeszłego roku, pokazały zarówno siłę i determinację sojuszników, jak i ich słabości. Dodał, że w obecnej sytuacji większe znaczenie ma efektywność działania NATO jako całości.

d73810q

Szmajdziński podkreślił, że NATO musi umacniać więzi transatlantyckie, które pozostają podstawowym warunkiem wiarygodności i skuteczności Paktu.

Minister powiedział, że Polska, która jest w NATO od 3 lat, dzieli z nim zarówno troski, jak i obowiązki. _ Wspólnie zabiegamy o to, aby wzrastał poziom bezpieczeństwa w wymiarze regionalnym i euroatlantyckim_ - powiedział minister dodając, że Wojsko Polskie przystosowuje się do wyzwań, wynikających z obecnej sytuacji militarno-politycznej.

Po wystapieniach Robertsona i Szmajdzińskiego obrady utajniono. Dziennikarzom pozostaną tylko oficjalne komunikaty i spekulacje. (reb)

d73810q

Podziel się opinią

Share
d73810q
d73810q
Więcej tematów