PolskaMinistrowie edukacji: uczmy o holokauście

Ministrowie edukacji: uczmy o holokauście

Ministrowie edukacji z kilkudziesięciu krajów
zaapelowali w Krakowie o wprowadzenie do szkół oraz
wsparcie programów nauczania o holokauście i ludobójstwie.
Swój apel skierowali do szefów państw europejskich, którzy w połowie maja spotkają się na szczycie Rady Europy w
Warszawie.

06.05.2005 | aktual.: 06.05.2005 16:27

W Krakowie zakończyło się zorganizowane pod auspicjami Rady Europy trzydniowe seminarium "Nauczanie pamięci poprzez dziedzictwo kulturowe" z udziałem przedstawicieli resortów edukacji z blisko 30 krajów.

W przyjętej na zakończenie obrad deklaracji ministrowie podkreślili potrzebę i wagę nauczania młodych ludzi o holokauście i innych przypadkach ludobójstwa. Zaznaczyli także, że właśnie dziedzictwo kulturowe może być pomocne we wzajemnym zrozumieniu, dialogu i unikaniu konfliktów między narodami.

Zaapelowaliśmy do szefów rządów o wspieranie programów nauczania o holokauście w szkołach. Szefowie rządów muszą pilnować, aby programy były realizowane podczas lekcji i by nie zabrakło na nie funduszy - powiedział dziennikarzom minister Sawicki. Dodał, że takie programy są już realizowane w co najmniej kilkunastu krajach. W deklaracji zapisano, że konieczne jest m.in. przygotowanie publikacji dla nauczycieli, które ułatwią im prowadzenie lekcji oraz szkolenia pedagogów.

W wielu europejskich krajach obchodzony jest Dzień Pamięci o Holokauście. W większości państw przypada on na 27 stycznia - rocznicę wyzwolenia byłego obozu Auschwitz-Birkenau. Polsce jest to 19 kwietnia - data wybuchu powstania w getcie warszawskim.

Sawicki poinformował, że porozumiał się z ministrem edukacji Izraela w sprawie pilotażowego programu polsko-izraelskiej wymiany młodzieży, w którym ma uczestniczyć 30 polskich szkół. Polskim władzom zależy, by młodzi Izraelczycy poznawali poza szlakiem martyrologii i zagłady także inne miejsca w naszym kraju.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)