Trwa ładowanie...

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych wesprze Ukrainę

Polski sprzęt policyjny trafi na Ukrainę. Kijów dostanie go bezpłatnie, pokryjemy nawet koszty transportu - informuje "Rzeczpospolita".

Share
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych wesprze Ukrainę
Źródło: WP.PL, fot: Konrad Żelazowski
d9yvz82

Przewiduje to projekt umowy, który powstał już w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych. Jak podaje wydział prasowy resortu, podjęto nad nim prace w związku z inicjatywą partnerów polskiego MSW.

W projekcie jest mowa o "sprzęcie o znaczeniu strategicznym". A według polskiego prawa może to być uzbrojenie lub tzw. produkty podwójnego zastosowania. To obszerna kategoria technologii, które mogą być użyte zarówno w celach cywilnych, jak i wojskowych. Oprócz uzbrojenia ukraińskie służby potrzebują m.in. noktowizorów, kamizelek czy hełmów - wylicza "Rzeczpospolita".

Wyłącznym użytkownikiem sprzętu mają być służby ukraińskiego MSW. Wśród nich jest Gwardia Narodowa, która bierze udział w walce z terroryzmem i obronie granic.

Analogiczną umowę MSW ma zamiar podpisać także z Mołdawią. Jak przypomina gazeta, tam też, tak jak na Ukrainie, zmagają się z rosyjskim zagrożeniem - od początku lat 90. we wschodnim regionie Naddniestrze stacjonuje armia Rosji.

Takie umowy o nieodpłatnym przekazaniu sprzętu MSW zamierza podpisać po raz pierwszy.

d9yvz82

Podziel się opinią

Share
d9yvz82
d9yvz82
Więcej tematów