Ministerstwo miałoby monitorować Facebooka albo Twittera. Posłanka PiS pisze do resortu cyfryzacji

Uwaga, to nie żart! Posłanka PiS Anna Sobecka zapytała w interpelacji resort cyfryzacji o "możliwości powołania zespołu, który zajmowałby się monitorowaniem mediów społecznościowych takich jak Facebook czy Twitter". Na szczęście dla internautów, resort takich planów nie ma.

Ministerstwo miałoby monitorować Facebooka albo Twittera. Posłanka PiS pisze do resortu cyfryzacji
Źródło zdjęć: © PAP | Tytus Żmijewski
Sylwester Ruszkiewicz

Pochodząca z Torunia, bliska współpracowniczka ojca Tadeusza Rydzyka posłanka Anna Sobecka postanowiła zająć sie w ostatnim czasie mediami społecznościowymi. Przyczyniły sie do tego "prośby internautów, a także skargi użytkowników mediów społecznościowych sympatyzujących z prawą stroną sceny politycznej".

Prawa strona jest dyskryminowana

"Szanowny Panie Ministrze. Do mojego biura poselskiego zwracają się internauci z prośbą o rozważenie możliwości powołania przy Ministerstwie Cyfryzacji lub innej instytucji zespołu, który zajmowałby się monitorowaniem mediów społecznościowych takich jak Facebook czy Twitter. Regularnie pojawiają się tam niedozwolone, często sprzeczne z prawem, treści, dotyczące także najważniejszych osób w państwie. Ponadto użytkownicy mediów społecznościowych, sympatyzujący z prawą stroną sceny politycznej, sygnalizują częstsze blokowanie lub ograniczanie ich kont w stosunku do osób związanych ze stroną liberalno-lewicową" - pisze Sobecka.

"Wielokrotnie jako użytkowniczka Twittera otrzymywałam skargi od innych osób, które podnosiły ten problem i prosiły o interwencję w ministerstwie. Niestety moja korespondencja z administracją Twittera nie przynosiła zadowalających rezultatów. Dlatego uważam, że potrzebny jest zespół, który służyłby pomocą i wsparciem użytkownikom w ich kontaktach z administracją wymienionych wyżej portali społecznościowych. Nie chodzi tu absolutnie o cenzurę, ale o stworzenie miejsca, gdzie internauci mogliby kierować swoje skargi, zażalenia i interwencje" - uważa toruńska posłanka PiS.

Zobacz także: Poseł PO: Rydzykowi się trochę miesza

Co na to resort cyfryzacji? "Ministerstwo Cyfryzacji dostrzega istniejący problem związany z funkcjonowaniem mediów społecznościowych - ograniczaniem swobody wypowiedzi i prawa do informacji w internecie poprzez nieuprawnione blokowanie treści oraz nadużywaniem wolnści słowa poprzez publikowanie treści bezprawnych, szkalujących lub nieprawdziwych (...) Istotne jest zatem znalezienie kompromisu między ochroną uniwersalnych wartości (takich jak wolność slowa czy prawa jednostki), a efektywnym zwalczaniem treści niezgodnych z obowiązującymi regulacjami lub piętnowaniem nagannych przypadków naruszania swobody wypowiedzi" - zaczyna odpowiedź minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Nieuprawniona ingerencja państwa

"Ministerstwo stoi na stanowisku, że w walce z nadużyciami praw do wolności wypowiedzi w internecie równie skuteczne rezultaty co działania władcze, mogą przyniesięć wszelkie inicjatywy samoregulacyjne w postaci kodeksów dobrych praktyk" - dodaje Zagórski

"Jednocześnie Ministerstwo stoi na stanowisku, że wszelkie działania legislacyjne, których celem byłoby ograniczenie możliwości korzystania z usług dostępnych w sieci oraz swobodnego publikowania treści wymagają szczególnie uważnej debaty i powinny być poprzedzone głęboką analizą i rzetelną debatą publiczną ze społeczeństwem oraz organizacjami pozarządowymi zajmującymi się ochroną swobód obywatelskich. Wszelkie działania legislacyjne w tym zakresie mogą być bowiem postrzegane jako nieuprawniona ingerencja państwa w swobody wolności, z jakimi utożsamiana jest sieć internet" - kończy Zagórski.

Skażyła się prezesowi TVP

O posłance Sobeckiej było ostatnio głośno przy okazji festiwalu w Opolu. Protestowała wtedy przeciwko obecności zespołu "Girls on Fire" i piosence "Siła Kobiet", nieoficjalnego hymnu Czarnego Protestu. - Jako członek Rady Programowej TVP wyrażam stanowczy sprzeciw. Decyzja o zakwalifikowaniu utworu do konkursu jest dla mnie niezrozumiała i sprzeczna z misją Telewizji Publicznej zapisanej w ustawie o radiofonii i TV - napisała polityk PiS.

A na Twitterze zaapelowała do Jacka Kurskiego. - Zwracam się do Prezesa TVP Jacka Kurskiego ze stanowczym protestem przeciw występowi zespołu Girls on Fire na festiwalu w Opolu. Ich utwór "Siła kobiet" był nieoficjalnym hymnem demonstracji, skupiających zwolenników zabijania dzieci nienarodzonych - stwierdziła parlamentarzystka w poście.

Obraz
© twitter.com | Twitter.com

Po jej apelu, pracę stracił pracownik TVP delegowany do Rady Artystycznej Festiwalu - Piotr Pałka. Mimo protestów, zespół "Girls on Fire" w Opolu wystąpił i decyzją jury otrzymał nagrodę im. Anny Jantar za najlepszy debiut.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Wiadomości
anna sobeckatadeusz rydzykfacebook

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (540)