Ministerstwa i samorządy nie będą mogły dotować świadczeń zdrowotnych
Minister zdrowia Zbigniew Religa
poinformował, że rząd nie zgodził się na propozycję resortu
zdrowia, aby ministerstwa i samorządy, którym podlegają szpitale,
mogły dawać im dotacje na finansowanie świadczeń zdrowotnych.
Rząd przyjął autopoprawkę do nowelizacji ustawy o zakładach opieki zdrowotnej. "Organ założycielski (np. resort, samorząd) będzie mógł dawać dotacje tylko na określone cele, nie będzie mógł zaś ich dać na cele, które nie są zapisane w ustawie" - powiedział Religa dziennikarzom.
Dodał, że oznacza to, że jako minister zdrowia nie będzie mógł dać dodatkowych pieniędzy szpitalom, które mu bezpośrednio podlegają, gdy przekroczą one limit z Narodowym Funduszem Zdrowia i będą miały tzw. nadwykonania.
Resort zdrowia proponował w projekcie autopoprawki, aby umożliwić organom założycielskim zoz-ów dotowanie "różnych celów", m.in. finansowania świadczeń zdrowotnych.
Zgodnie z ustawą o zakładach opieki zdrowotnej, organy założycielskie placówek medycznych mogą finansować ich inwestycje, czyli np. zakup sprzętu, natomiast nie mogą płacić za wykonane przez nich świadczenia zdrowotne.
Minister zdrowia na Gali Stu, gdzie ogłoszono, iż został on najbardziej wpływową osobę w polskiej ochronie zdrowia w 2005 roku, powiedział, że między nim a wicepremier Zytą Gilowską doszło na posiedzeniu rządu do "spięcia" w sprawie finansów na ochronę zdrowia.
Wygrała pani wicepremier, ma ona większe wpływy w ochronie zdrowia, jeśli chodzi o pieniądze - powiedział Religa, odpowiadając na pytanie, czy czuje się najbardziej wpływową osobą w ochronie zdrowia.
W komunikacie rząd poinformował, że w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, który nakazał w listopadzie u.br., by w ustawie o zoz-ach były zawarte dokładne informacje, co ma zawierać rozporządzenie dotyczące dokumentacji medycznej, w autopoprawce do ustawy zawarto także przejrzyste regulacje dotyczące odpłatności za udostępnianie dokumentacji medycznej przez zakład opieki zdrowotnej pacjentom oraz innym uprawnionym.
Maksymalna wysokość opłaty za udostępnienie jednej strony dokumentacji medycznej nie może przekraczać 0,0001 przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Obecnie byłoby to ok. 23 groszy.
Jednocześnie, ze względu na możliwość prowadzenia dokumentacji medycznej również na nośnikach elektronicznych, określono maksymalną wysokość opłaty za udostępnienie dokumentacji na takim nośniku. Nie może ona przekraczać 0,001 przeciętnego wynagrodzenia. Obecnie byłoby to ok. 2,30 zł (stanowi to średnią cenę płyty CD lub DVD plus koszty wytworzenia).
W komunikacie poinformowano także, że wprowadzono zmiany dostosowujące przepisy ustawy o zakładach opieki zdrowotnej do ustawy o rachunkowości, m.in. w zakresie księgowania dotacji.
Ma to ułatwić uzyskiwanie przez zoz kredytów i środków pomocowych z Unii Europejskiej oraz leasing sprzętu. Rozszerzono także uprawnienia ministra zdrowia i wojewodów dotyczące kontroli zakładów opieki zdrowotnej. Chodzi o kontrolę gospodarowania mieniem i środkami publicznymi oraz ocenę realizacji zadań statutowych przez zakład.