Trwa ładowanie...
d3vm5rn
01-12-2005 00:30

Minister Ziobro: nie widzę przesłanek do ułaskawienia Sobotki

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro - jak powiedział w środę w telewizji TVN24 - nie dostrzega na razie przesłanek, które by uzasadniały ułaskawienie byłego wiceministra spraw wewnętrznych i administracji Zbigniewa Sobotki, skazanego w aferze z "przeciekiem starachowickim".

d3vm5rn
d3vm5rn

O wszczęcie procedury ułaskawienia Sobotki, skazanego na 3,5 roku bezwzględnego pozbawienia wolności m.in. za ujawnienie tajemnicy państwowej i służbowej, wystąpił w środę do Prokuratora Generalnego i Ministra Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry prezydent Aleksander Kwaśniewski.

Ziobro podkreślił, że Kodeks postępowania karnego (Kpk) precyzuje przesłanki, które powinny skłaniać sąd do uwzględnienia w trybie zwykłym wniosku o ułaskawienie. Są to takie okoliczności jak: postawa skazanego w trakcie wykonania kary, wykonanie części kary, trudna sytuacja rodzinna. Ja na dzień dzisiejszy nie dostrzegam przesłanek, które - moim zdaniem - uzasadniałyby zastosowanie tutaj ułaskawienia, ale nie przesądzam mojego stanowiska - powiedział Ziobro.

Minister podkreślił, że jego opinia nie jest dla prezydenta wiążąca. Wyjaśnił, że prezydent zwrócił się do niego o wydanie opinii w tej sprawie oraz wydanie polecenia przekazania akt sprawy. Zaznaczył że prezydent "ma prawo wymagać od niego dostarczenia tych akt i opinii, natomiast bez dostarczenia akt i zajęcia przez niego stanowiska w formie opinii prezydent nie może podjąć decyzji".

Ziobro, pytany, czy jest jakiś termin, który obliguje go do sporządzenia opinii i wydania akt sprawy prezydentowi (23 grudnia kończy się kadencja prezydenta) powiedział, że "Kpk określa jedynie termin dla sądu, który jest wyznaczony na dwa miesiące". W przypadku nadzwyczajnego trybu takiego terminu nie ma; zwykło się to czynić niezwłocznie. Każda sprawa wymaga właściwego zastanowienia - powiedział Ziobro.

d3vm5rn

Będę wnikliwie i rzetelnie sprawę badał i po zbadaniu przygotuję opinię - dodał minister. W normalnym trybie, który jest regułą, również w przypadku wniosków pana prezydenta, Prokurator Generalny na jego wniosek zwraca się o opinię do sądów, które wydawały wyrok - powiedział.

Ziobro zaznaczył, że we wniosku prezydenta "jest polecenie, by było to w trybie bez opinii". Innymi słowy by to był tryb, który można nazwać przyspieszonym, nadzwyczajnym (...) Wedle mojej wiedzy, jest to tryb stosowany niebywale rzadko, z tego, co mi wiadomo, było kilka takich przypadków na przestrzeni ostatniego półtora roku - powiedział minister.

Dwa tygodnie temu Sąd Apelacyjny w Krakowie skazał byłego wiceministra Zgigniewa Sobotkę na trzy i pół roku bezwzględnego pozbawienia wolności i pozbawienie na 5 lat prawa do zajmowania stanowisk w administracji publicznej związanych z dostępem do informacji niejawnych, m.in. za ujawnienie tajemnicy państwowej i służbowej, narażenie działających pod przykryciem policjantów na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu w trakcie zakupu kontrolowanego broni palnej, amunicji i narkotyków.

d3vm5rn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3vm5rn
Więcej tematów