Trwa ładowanie...

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł o pielęgniarkach: dostają podwyżkę co roku

- Pielęgniarki od trzech lat dostają podwyżkę regularnie co roku większą i już w tej chwili te podwyżki sięgają 1200 złotych miesięcznie w stosunku do 2015 roku - zapewnia Konstanty Radziwiłł. - Dotychczas takich podwyżek nie było - dodaje minister zdrowia.

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł o pielęgniarkach: dostają podwyżkę co rokuŹródło: PAP, fot: Jakub Kamiński
d3fllm1
d3fllm1

"Personel medyczny gorszej kategorii"

Samorząd pielęgniarek i położnych opublikował przyjęte dzień wcześniej stanowisko w sprawie protestu lekarzy rezydentów. Zdaniem NRPiP jednym z podstawowych źródeł problemów służby zdrowia w Polsce jest niedofinansowanie. Wskazano, że jest ono przyczyną m.in. problemów z dostępnością do świadczeń i niedoboru lekarzy, pielęgniarek i innych pracowników medycznych.

NRPiP krytycznie ocenia też obowiązującą od sierpnia ustawę o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia pracowników medycznych. Zdaniem samorządu na mocy tej ustawy pielęgniarki i położne stały się "personelem medycznym gorszej kategorii".

Konstany Radziwiłł w TVP INFO podkreślił, że od trzech lat pielęgniarki dostają regularne podwyżki. - W tej chwili te podwyżki sięgają 1200 złotych miesięcznie w stosunku do 2015 roku. W następnym roku kolejna podwyżka nastąpi, czyli to będzie 1600 złotych - powiedział szef resortu zdrowia.

d3fllm1

- Te podwyżki, które realizujemy w sposób konsekwentny, w stosunku do pielęgniarek, do ratowników, a także do wszystkich pozostałych pracowników to też jest można powiedzieć absolutne novum, dlatego że dotychczas takich podwyżek nie było - podkreślił Radziwiłł.

Tak pracują polscy lekarze. Podają sobie kroplówki, żeby wytrzymać dyżur

Ustawa przewiduje dalsze wzrosty wynagrodzeń

Zgodnie z ustawą wynagrodzenia pracowników medycznych w najbliższych latach będą stopniowo wzrastać. Najpóźniej do końca 2019 r. pielęgniarka lub położna z tytułem magistra i specjalizacją ma zarabiać nie mniej niż 4 095 zł brutto. Z kolei wynagrodzenie pielęgniarki albo położnej bez tytułu magistra, ale ze specjalizacją w tym terminie ma wzrosnąć do 2 847 zł, a bez specjalizacji do 2 496 zł brutto.

Docelowo w 2021 r. wynagrodzenia minimalne pielęgniarek i położnych w zależności od wykształcenia, jak wskazuje resort, mają wahać się między 5 251 zł a 3201 zł brutto.

d3fllm1

Ministerstwo zdrowia przekonywało, że dzięki tej ustawie wzrośnie wynagrodzenie najmniej zarabiających pracowników medycznych. "Zastosowany mechanizm zwiększania wynagrodzeń różnicujący poziom ich wzrostu w zależności od wysokości dotychczasowej pensji zasadniczej danego pracownika będzie powodował, że w okresie dochodzenia do docelowych najniższych wynagrodzeń (...) pracownicy, którzy zarabiają najmniej, będą otrzymywać najwyższe podwyżki" - wskazywał resort.

MZ kończy prace na ustawą gwarantującą stopniowy wzrost nakładów na zdrowie do 6 proc. PKB. Radziwiłł poinformował, że w czwartek projektem zajmie się Komitet Stały Rady Ministrów. W najbliższy wtorek ustawa ma być przedmiotem obrad rządu.

d3fllm1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3fllm1
Więcej tematów