Trwa ładowanie...
d2ytfeg

Minister Szczerski leci do USA. Będzie rozmawiał z politykami z otoczenia prezydenta Donalda Trumpa

Rozmowy na temat bezpieczeństwa i idei Trójmorza z politykami z otoczenia prezydenta USA Donalda Trumpa, a także dotyczące niestałego członkostwa Polski w RB ONZ zaplanowano podczas wizyty prezydenckiego ministra Krzysztofa Szczerskiego w Waszyngtonie i Nowym Jorku w dniach 2-4 lutego.
Share
Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Krzysztof Szczerski
Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Krzysztof SzczerskiŹródło: Agencja Gazeta, Fot: Przemek Wierzchowski
d2ytfeg

Szczerski poinformował, że w Waszyngtonie spotka się z republikańskimi politykami z otoczenia prezydenta USA Donalda Trumpa. Zapowiedział, że jednym z dwóch filarów tych rozmów będą kwestie dwustronne polsko-amerykańskie, w tym bezpieczeństwo i NATO.

- Poza rozmowami o relacjach dwustronnych celem wizyty jest także promowanie inicjatywy Trójmorza i zainteresowanie środowiska waszyngtońskiego, nowej administracji tą koncepcją oraz lipcowym szczytem Trójmorza we Wrocławiu - dodał Szczerski. Jak zaznaczył, dlatego podczas wizyty w Stanach Zjednoczonych spotka się także think tankami oraz amerykańskimi mediami.

Pod koniec sierpnia ub. roku w Dubrowniku, podczas forum państw Trójmorza (Adriatyku, Bałtyku i Morza Czarnego) przedstawiciele 12 krajów Europy Środkowo-Wschodniej przyjęło wspólną deklarację dotyczącą współpracy w obszarach energetyki, transportu, cyfryzacji i gospodarki. W 2017 r. szczyt państw Trójmorza odbędzie się w Polsce.

d2ytfeg

Krzysztof Szczerski w USA. Planowa jest wizyta z Marcinem Gortatem

W Nowym Jorku Szczerski ma zaplanowane spotkania w ramach kampanii na rzecz niestałego członkostwa Polski w Radzie Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych w latach 2018-2019. Jak poinformował, będzie rozmawiał z głównym doradcą ds. politycznych sekretarza generalnego ONZ oraz z grupą 20 ambasadorów przy ONZ.

Prezydencki minister spotka się także z konsulem generalnym RP w Nowym Jorku Maciejem Golubiewskim.

4 lutego Szczerski będzie uczestniczyć w Polish Heritage Night - wydarzeniu polonijnym organizowanym przez Ambasadę RP w Waszyngtonie we współpracy z koszykarzem NBA Marcinem Gortatem z Washington Wizards.

d2ytfeg

Po inauguracji Donalda Trumpa Szczerski podkreślał, że kierunki zarysowane w wystąpieniu nowego prezydenta USA oznaczają dla Polski konieczność nawiązania dialogu z Amerykanami na zasadach wspólnych interesów. Według niego zarysowane kierunki polityki prezydenta USA mogą wskazywać, że będzie to "dyplomacja interesów", a nie "dyplomacja misji".

- To oznacza dla nas konieczność udowodnienia tego, o czym jesteśmy przekonani, że polsko-amerykański sojusz w ramach sojuszu atlantyckiego i polsko-amerykański biznes w ramach kontaktów gospodarczych jest wspólnym interesem - powiedział prezydencki minister.

d2ytfeg

Podziel się opinią

Share
d2ytfeg
d2ytfeg
Więcej tematów