Trwa ładowanie...
d37yc4e

Minister sprawiedliwości Niemiec: możliwe deportacje w związku z zajściami w Kolonii

• Heiko Maas zapowiedział, że sprawcy napaści w Kolonii mogą być deportowani
• Tak może się stać, jeśli zostaną skazani na minimum rok
• W sylwestra w Kolonii doszło do serii napaści o podłożu seksualnym
• Sprawcy to ok. stu mężczyzn "z regionu arabskiego lub północnoafrykańskiego"
• Policja zidentyfikowała dotychczas 16 podejrzanych
• O deportacji mówił też szef niemieckiego MSW Thomas de Maiziere
• Witold Waszczykowski napisał ws. tych wydarzeń do niemieckiego MSZ
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Policja przed dworcem w Kolonii
Policja przed dworcem w Kolonii (PAP/EPA, Fot: Oliver Berg)
d37yc4e

- Deportacje są z pewnością do pomyślenia - powiedział Maas w wywiadzie dla grupy prasowej Funke. Wyjaśnił, że niemieckie prawo pozwala na deportowanie osób w trakcie procedury azylowej, o ile zostaną oni skazani za przestępstwo na co najmniej rok pozbawienia wolności.

- Sądy będą musiały zadecydować o wysokości wyroku, ale taka kara jest co do zasady jak najbardziej możliwa za przestępstwa seksualne - dodał Maas.

Minister spraw wewnętrznych Thomas de Maiziere już wcześniej powiedział, że "każdy, kto popełnia poważne przestępstwo, bez względu na swój status, musi liczyć się z tym, że zostanie deportowany z Niemiec".

d37yc4e

W nocy z 31 grudnia na 1 stycznia grupa ponad tysiąca mężczyzn, według policji "o wyglądzie wskazującym na pochodzenie z krajów arabskich lub Afryki Północnej", zebrała się w okolicach dworca głównego w Kolonii i znajdującej się nieopodal kolońskiej katedry. Młodzi mężczyźni obrzucali petardami innych uczestników zabawy pod gołym niebem. Z tłumu wyodrębniały się mniejsze grupy, które osaczały kobiety, napastowały je, a następnie okradały.

Waszczykowski pisze do niemieckiego MSZ

Szef polskiego MSZ Witold Waszczykowski skierował list do ministra spraw zagranicznych Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera z prośbą o przekazanie informacji, czy wśród ofiar ataków na tle seksualnym znajdowały się obywatelki Polski.

"Zdając sobie sprawę, że Ministerstwo Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec może nie dysponować tego rodzaju informacjami, będę wdzięczny za przekazanie mojego pisma właściwym władzom niemieckim, mogącym udzielić odpowiedzi na powyższe pytanie" - napisał szef polskiego MSZ.

d37yc4e

Policja: zidentyfikowano 16 sprawców napaści na kobiety w Kolonii

Policja zidentyfikowała dotychczas 16 osób podejrzanych o udział w napaściach seksualnych i rabunkowych na kobiety w sylwestra w Kolonii, na zachodzie Niemiec.

- Domniemani sprawcy zostali rozpoznani na nagraniach wideo i zdjęciach - powiedział w rzecznik kolońskiej policji. - Tożsamość większości z nich nie jest jeszcze znana - zastrzegł rzecznik.

Niemiecka policja informowała wcześniej o zatrzymaniu kilku sprawców napaści. Szef MSW Nadrenii Północnej-Westfalii, kraju związkowego, gdzie znajduje się Kolonia, Ralf Jaeger mówił wcześniej o trzech zidentyfikowanych sprawcach, którzy jednak nie zostali jeszcze aresztowani.

d37yc4e

Liczba osób, które złożyły zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa w Kolonii, wzrosła ze 106 do 121. W Hamburgu, gdzie miały miejsce podobne incydenty, zgłosiły się 53 poszkodowane. Trzy czwarte zgłoszeń dotyczy napaści seksualnych.

Policja podkreśla, że na razie nie ma żadnych dowodów na to, że wśród napastników znajdowali się uchodźcy.

W zeszłym roku do Niemiec przyjechało co najmniej 1,1 mln imigrantów. Władze Bawarii podały, że od początku br. niemiecką granicę w Bawarii przekracza dziennie 3 tys. osób poszukujących schronienia i pracy. Seehofer domaga się ograniczenia liczby imigrantów do 200 tys. rocznie. Merkel jest przeciwna takiemu limitowi.

d37yc4e

Podziel się opinią

Share
d37yc4e
d37yc4e
Więcej tematów