Trwa ładowanie...
d4gzz8a
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Minister Spraw Zagranicznych: Ukraina osiągnęła "punkt, z którego nie ma powrotu"

Ukraina osiągnęła "punkt, z którego nie ma powrotu" i jest zdecydowana na zasadnicze reformy aby "w pełni odejść od postsowieckiej rzeczywistości - powiedział minister spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkin w wywiadzie dla Associated Press.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ukraińscy żołnierze
Ukraińscy żołnierze (AFP, Fot: Genya Savilov)
d4gzz8a

W wywiadzie udzielonym w nowojorskiej siedzibie ONZ, Klimkin przyznał również, że Ukraina "nie jest w stanie zwyciężyć militarnie" w konflikcie z prorosyjskimi separatystami, ale mimo to może odnieść sukces ponieważ ma poparcie społeczności międzynarodowej, która uważa Rosję za agresora.

Szef ukraińskiej dyplomacji podkreślił, że po rewolucji, która rozpoczęła się na kijowskim Majdanie w listopadzie 2013 r. i doprowadziła do usunięcia promoskiewskiego prezydenta i rządu, Ukraina osiągnęła obecnie "punkt, z którego nie ma już powrotu".

Ukraina jest zdecydowana podjąć zasadnicze reformy aby "w pełni odejść od postsowieckiej rzeczywistości", w tym walkę z korupcją i zdecentralizowanie władzy w kraju. Naszym celem jest przystąpienie do Unii Europejskiej i stanie się "częścią rodziny europejskiej" - podkreślił Klimkin. Dodał równocześnie, że "demokratyczna i europejska Ukraina jest koszmarem dla Rosji", ale Ukraina nie zboczy z obranej drogi.

d4gzz8a

Mówiąc o konflikcie na wschodzie Ukrainy, Klimkin oświadczył, że rosyjscy wojskowi i siły specjalne Rosji "w pełni kontrolują" opanowane przez rebeliantów rejony Doniecka i Ługańska. Jako przykład rosyjskiej obecności powołał się na informacje, według których kilka dni temu wojska ukraińskie przechwyciły dużą rosyjską ciężarówkę z bronią. Ciężarówka miała być prowadzona przez żołnierzy rosyjskich sił specjalnych.

AP zaznacza, że Rosja i prorosyjscy separatyści odrzucili wcześniej te twierdzenia.

Klimkin podkreślił, że separatyści są w stanie utrzymać opanowane terytoria tylko dzięki nieustannemu wsparciu rosyjskich żołnierzy i sprzętu bojowego. Wskazał też, że obserwatorzy Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) nie mają obecnie dostępu do 50 proc. terytoriów opanowanych przez separatystów.

AP pisze, że misja Rosji przy ONZ nie skomentowała dotychczas wypowiedzi Klimkina, mimo, że agencja zwróciła się do niej z taką prośbą.

d4gzz8a

Podziel się opinią

Share

d4gzz8a

d4gzz8a
Więcej tematów