Minister obrony zapozna się z materiałami dot. Układu Warszawskiego
Minister obrony narodowej Radosław Sikorski zapozna się z wykazem dokumentów dotyczących Układu Warszawskiego, które można odtajnić i przekazać do wiadomości publicznej.
30.12.2005 | aktual.: 30.12.2005 16:34
Utworzony w MON specjalny zespół złożony z wojskowych i pracowników Instytutu Pamięci Narodowej od prawie miesiąca bada te materiały. 2 stycznia 2006 r. ma przekazać ministrowi wykaz dokumentów, którym obniżono lub zniesiono klauzulę tajności.
W swym expose premier Kazimierz Marcinkiewicz zapowiedział przekazanie IPN archiwów Układu Warszawskiego. Minister Sikorski pod koniec listopada ogłosił, że odtajnione zostaną "prawie wszystkie" akta. Zawierają one m.in. tajny statut Układu, protokoły ze spotkań jego kierownictwa oraz dokumentacja inwazji na Czechosłowację w 1968 r.
Do momentu przekazania ministrowi wykazu akt, które można podać do wiadomości, resort obrony nie udziela na ich temat żadnych informacji. Na początku nowego roku ministerstwo ma wydać w tej sprawie oficjalny komunikat.
W 1991 r. państwa członkowskie Układu zawarły porozumienie, które nie pozwala im na szerokie udostępnianie tych akt. Minister Sikorski uważa jednak, że nie ma ono mocy wiążącej dla Polski. Prawnicy MON uznali, iż to porozumienie nie zostało ratyfikowane przez Polskę, a zatem prawo krajowe ma przed nim pierwszeństwo.
Układ Warszawski był związkiem wojskowym komunistycznych państw Europy Środkowej i Wschodniej (oprócz Jugosławii), zawartym 14 maja 1955 r. w stolicy Polski. Członkowie Układu mieli bronić się nawzajem w przypadku ataku na jednego z nich. Głównym przeciwnikiem było NATO.
Po przemianach lat 1989-1990 państwa członkowskie postanowiły, że stacjonujące w krajach Układu wojska radzieckie powinny opuścić ich terytoria. 25 lutego 1991 r. w Budapeszcie podpisano umowę o zaprzestaniu współpracy wojskowej w ramach Układu, a 1 lipca 1991 r. w Pradze rozwiązano struktury polityczne, co oznaczało ostateczną likwidację Układu Warszawskiego.