Trwa ładowanie...
17-10-2014 15:41

Minister kultury Rosji domaga się pomnika dla jeńców bolszewickich

Minister kultury Federacji Rosyjskiej Władimir Medinski oświadczył, że "Rosja będzie ubolewać, jeśli strona polska przeszkodzi" w budowie w Krakowie pomnika jeńców bolszewickich z wojny lat 1919-21.

Minister kultury Rosji domaga się pomnika dla jeńców bolszewickichŹródło: Wikimedia Commons
d1f7e82
d1f7e82

- Jest to dobra inicjatywa. Dziwi mnie nerwowa reakcja polskich polityków. A jest przecież pomnik w Katyniu i my się z tego powodu nie denerwujemy - oświadczył Medinski na spotkaniu z dziennikarzami w Moskwie.

Medinski już wcześniej zapowiadał kontynuowanie przedstawionej przez Rosyjskie Towarzystwo Wojskowo-Historyczne inicjatywy dotyczącej budowy w Krakowie pomnika jeńców bolszewickich z wojny lat 1919-21 po tym, gdy pomysł ten skrytykowały polskie władze. Szef polskiego MSZ Grzegorz Schetyna określił jako "oczywistą prowokację". Skrytykował go też prezydent Krakowa.

W piątek szef resortu kultury Rosji podkreślił, że pomnik ma stanąć na cmentarzu i że jest nieduży. - Polska chce, by pomnik (ofiar katastrofy polskiego Tu-154M) w Smoleńsku miał 100 metrów długości. Czy to dużo czy mało? My proponujemy 40 metrów. Dla nas to niedużo - powiedział.

Medinski zauważył również, że "w historii nie powinno być gry do jednej bramki". - My uznaliśmy, że Katyń był zbrodnią wojenną. To samo dotyczy tych, którzy (w czasie wojny lat 1919-21) w Polsce łamali konwencję o jeńcach wojennych - podkreślił.

d1f7e82

Minister nie widzi też niczego niestosownego w nazywaniu obozów jenieckich „polskimi obozami koncentracyjnymi”. Jak wyjaśnił, taka nazwa odnosi się do miejsc odosobnienia, ogrodzonych drutem kolczastym.

18 września Ambasada Rosji w Polsce zwróciła się do Rady Pamięci Walk i Męczeństwa o podjęcie rozmów dotyczących zbudowania pomnika upamiętniającego żołnierzy Armii Czerwonej zmarłych w latach 1919 -21 i pochowanych na Cmentarzu Rakowickim. Sekretarz Rady Andrzej Kunert jest przeciwny inicjatywie. Podobnie władze Krakowa.

- Prowokacyjna propozycja i zaczepki - tak minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna komentował sprawę budowy pomnika żołnierzy Armii Czerwonej w Krakowie.

d1f7e82
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1f7e82
Więcej tematów