Trwa ładowanie...
d2jwk55
25-04-2013 22:45

Minister Kozłowska-Rajewicz: warto skorzystać z doświadczeń Szwecji

Pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, która rozpoczęła w czwartek wizytę studyjną w Sztokholmie, chce skorzystać z doświadczeń Szwecji. - Szwedzi dużo wcześniej niż Polacy rozpoczęli działania polityki rządowej, dotyczącej kwestii równego traktowania. Warto z tych doświadczeń skorzystać - podkreśla minister.

d2jwk55
d2jwk55

Agnieszka Kozłowska-Rajewicz rozmawiała ze szwedzką minister ds. równouprawnienia Marią Arnholm, będącą jednocześnie zastępcą ministra edukacji.

- Mamy (w Polsce) bardzo podobny styl działania, natomiast Szwedzi dużo wcześniej niż Polacy rozpoczęli działania polityki rządowej, dotyczącej kwestii równego traktowania. Warto z tych doświadczeń skorzystać - powiedziała minister Kozłowska-Rajewicz.

- Oczywiście mamy inną kulturę i nie da się kopiować pewnych rozwiązań - niektóre sprawdzają się w Szwecji, niekoniecznie w Polsce. Warto przyglądać się tym doświadczeniom, aby nie wyważać drzwi otwartych - dodała.

Polska minister spotkała się również z przedstawicielami komendy głównej szwedzkiej policji.

d2jwk55

W Szwecji to policja występuje z antyprzemocowymi kampaniami, które są finansowane z pieniędzy rządowych, szuka partnerów: szkół, pielęgniarek oraz organizacji pozarządowych.

- Spodobał mi się sposób, w jaki szwedzka policja wykorzystuje Facebook do kontaktu ze społeczeństwem. Ten pomysł można przenieść do Polski - powiedziała Kozłowska-Rajewicz.

Według minister w Polsce brakuje prostej informacji, która byłaby powszechnie dostępna, o tym, jak ma się zachować ofiara przemocy seksualnej. - Prosta instrukcja z kontaktami i telefonami wraz z ostrzeżeniem o tym, co będzie niemiłe, oraz wyjaśnienie, że chodzi o złapanie sprawcy - dodała.

- Coś, czego my nie mamy - np. pokazano nam podręcznik dla policjantów, dotyczący zjawiska przemocy i reguł postępowania. Jest też ściąga - wersja kieszonkowa - aby policjant mógł mieć ją przy sobie - powiedziała polska minister. - To stosunkowo łatwo jest wprowadzić. W kancelarii premiera będziemy starać się o projekt, w ramach którego chcemy przygotowywać informacje dla poszczególnych grup - dodała.

d2jwk55

Szwedzcy policjanci muszą też zaliczyć 12-tygodniowe szkolenie antyprzemocowe. - To jest bardzo dużo w porównaniu do tego, co otrzymują polscy policjanci - mówiła minister.

W piątek minister Kozłowska-Rajewicz będzie rozmawiać w Sztokholmie o ratyfikacji konwencji o zapobieganiu przemocy wobec kobiet. Jej podpisanie przez Polskę wywołało w kraju debatę.

- Ta dyskusja nie jest jeszcze zamknięta, na razie wyciszyła się. Podobnie jak Szwecja w tej chwili przygotowujemy się do jej ratyfikacji. Interesujące jest, na ile nasze dyskusje są specyficzne, a na ile ogólnoeuropejskie. Generalnie temat równości jest bardzo uniwersalny - powiedziała.

d2jwk55
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2jwk55
Więcej tematów