Trwa ładowanie...
dfdraq2
07-11-2006 13:00

Minister Fotyga zaprosiła do MSZ ambasadora USA

Minister spraw zagranicznych Anna Fotyga
zaprosiła ambasadora USA w Polsce Victora Ashe'a na rozmowę do
ministerstwa - poinformował rzecznik MSZ Andrzej
Sadoś. Jak dodał, spotkanie ma się odbyć jeszcze tego dnia "w
godzinach wieczornych".

dfdraq2
dfdraq2

Według informacji uzyskanych przez PAP, do rozmowy dojdzie ok. godziny 20.

Sadoś poinformował, że po spotkaniu z amerykańskim dyplomatą zostanie przygotowana niejawna informacja "wyjaśniająca zaistniałą sytuację"; notatkę tę szefowa polskiej dyplomacji przekaże prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu, premierowi Jarosławowi Kaczyńskiemu i wicepremierowi Romanowi Giertychowi, który w poniedziałek domagał się od min. Fotygi wyjaśnień w sprawie wypowiedzi wiceambasadora USA.

Spotkanie Fotygi z Ashe'em ma związek z wypowiedzią wiceambasadora USA w Polsce Kennetha Hillasa, który - według "Faktów" TVN - na spotkaniu z sekretarzem stanu w Kancelarii Premiera Leszkiem Jesieniem miał stwierdzić, że wypowiedzi wicepremiera Romana Giertycha o wojnie w Iraku wzbudziły zaniepokojenie w Waszyngtonie.

W przygotowanej po tym spotkaniu notatce, Jesień napisał, że według dyplomaty, dotychczasowy brak reakcji ze strony USA wynika z próby racjonalizowania wydarzeń i wypowiedzi na scenie politycznej. Wiceambasador miał też zauważyć, że gdyby wicepremier rządu np. w Niemczech, Francji, czy Danii wypowiedział takie słowa, zostałby odwołany.

dfdraq2

Hillas - według notatki Jesienia - poinformował ministra kancelarii premiera, że amerykański ambasador będzie chciał poruszyć ten temat podczas "najbliższego spotkania z prezesem rady ministrów".

Ambasador Ashe, który we wtorek uczestniczył w Krakowie w konferencji "Imigranci - my i oni?", nie chciał się wypowiadać.

Attache prasowy amerykańskiej ambasady Andrew Schilling napisał w komunikacie przesłanym do TVN24, że Hillas spotkał się z Jesieniem, by "w drodze poufnej wymiany poglądów przedstawić stanowisko rządu Stanów Zjednoczonych na szereg kwestii".

Pragnęlibyśmy mieć nadzieję, że poufne rozmowy z przedstawicielami polskiego rządu pozostają poufne - podkreślił Schilling i dodał, że "ani przez chwilę pan Hillas nie nawoływał w tej rozmowie do dymisji ministra Giertycha".

dfdraq2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dfdraq2
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj