ŚwiatMinister Fotyga nie spotka się z komisją ds. więzień CIA

Minister Fotyga nie spotka się z komisją ds. więzień CIA

Minister spraw zagranicznych Anna Fotyga nie spotka się z członkami specjalnej komisji Parlamentu Europejskiego ds. domniemanych więzień CIA w Europie, którzy chcieli przesłuchać ją podczas misji w Polsce 7-9 listopada.

Minister Fotyga nie spotka się z komisją ds. więzień CIA
Źródło zdjęć: © AFP

17.10.2006 | aktual.: 17.10.2006 19:52

Nie wiedzę powodu, dla którego miałabym odpowiadać przed komisją Parlamentu Europejskiego - powiedziała polskim dziennikarzom we wtorek Luksemburgu Fotyga. Dodała, że poinformowała już o tym przewodniczącego komisji Giovanniego C. Favę.

Tłumacząc swoją decyzję zapewniła, że od kiedy pełni funkcję szefa MSZ "z całą pewnością nie miały miejsca takie praktyki (nielegalne przetrzymywanie więźniów przez CIA)". Jeżeli chodzi natomiast o okres wcześniejszy, to - jak zaznaczyła - bierze pod uwagę opinię byłego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, który kilkakrotnie zaprzeczył, jakoby na terenie Polski mogły istnieć tajne wiezienia CIA.

Nie ma sensu, by osoba, która z całą pewnością nie była związana z takimi działaniami była przesłuchiwana - podkreśliła minister. Dla Fotygi powód, dla którego komisja PE chciała ją przesłuchać, jest "polityczny". Sądzę, że komisja chciała przesłuchać przedstawicieli obecnego rządu, bo to jest sprawa medialna - tłumaczyła.

Polska ma być ostatnim krajem, który odwiedzą członkowie komisji PE badający od początku roku doniesienia o lotach i domniemanych więzieniach amerykańskiej CIA na terenie Europy. Wcześniej delegacja komisji odwiedziła m.in. Waszyngton, Berlin i Londyn. Obecnie przebywa w Bukareszcie.

Członkowie komisji planowali spotkać się podczas misji w Polsce także z koordynatorem ds. służb specjalnych Zbigniewem Wassermannem, szefem sejmowej komisji ds. służb specjalnych Markiem Biernackim, byłymi szefami służb specjalnych Andrzejem Barcikowskim i Zbigniewem Siemiątkowskim, byłym ministrem obrony Jerzym Szmajdzińskim oraz dziennikarzami: Jarosławem Gizińskim ("Newsweek Polska"), Pawłem Wrońskim ("Gazeta Wyborcza") i Markiem Książkiem ("Gazeta Olsztyńska").

W przyjętym przez Parlament Europejski 6 lipca cząstkowym raporcie eurodeputowani z komisji stwierdzili, że dotychczas nie udało się znaleźć żadnego dowodu na istnienie tajnych więzień amerykańskiej CIA na terenie UE. Niemniej zalecono kontynuowanie dochodzenia właśnie w tej sprawie.

W raporcie, który był efektem półrocznej działalności komisji napisano natomiast, że CIA była "w pewnych przypadkach" bezpośrednio odpowiedzialna "za nielegalne chwytanie, przewożenie i przetrzymywanie osób podejrzanych o terroryzm na terytorium krajów członkowskich i kandydujących", co stanowi łamanie podstawowych norm prawa międzynarodowego.

Dodano, że "jest niemożliwe, by pewne rządy europejskie nie były świadome działalności związanej z nadzwyczajnym przetrzymywaniem, jaka miała miejsce na ich terytorium".

Większość polskich eurodeputowanych głosowała przeciwko raportowi.

Inga Czerny

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)