Trwa ładowanie...
d4b27v9

Min. Bartoszewski: nie wiadomo kiedy bedą wypłaty odszkodowań

Minister spraw zagranicznych Władysław Bartoszewski uważa, że mimo odrzucenia w czwartek przez amerykańską sędzię Shirley Kram ostatniej grupy pozwów zbiorowych przeciwko niemieckim firmom - w dalszym ciągu trudno jest sprecyzować, kiedy rozpoczną się wypłaty odszkodowawcze dla robotników przymusowych III Rzeszy.

Share
d4b27v9

Termin wypłat odszkodowawczych zależy już tylko od niemieckiego parlamentu. Bundestag ma ogłosić tak zwany "pokój prawny", kiedy uzna, że niemieckim firmom nie będą już groziły w Stanach Zjednoczonych procesy, a to otworzy drogę do wypłat.

Zdaniem szefa polskiej dyplomacji, teraz ofiary pracy przymusowej - różnej narodowości i pochodzenia - powinny wspólnie zabiegać o rozpoczęcie wypłat. Trzeba używać różnych nacisków, ale ani nie oświadczę, że droga jest pewna, ani nie podam terminów - powiedział Bartoszewski.

Minister dodał, że terminy można podać wtedy, kiedy będzie możliwe rozpoczęcia wysyłania czeków. Na wypłaty bezpośrednie dla byłych robotników będzie przeznaczone ponad 8 miliardów marek. Pół miliona Polaków - ofiar pracy przymusowej i niewolniczej - otrzyma łącznie z funduszu odszkodowawczego 1 miliard 812 milionów marek. (and)

d4b27v9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4b27v9
Więcej tematów