Miłość od pierwszego dotyku. Niewidomi przyszli rodzice tak "zobaczyli" dziecko dzięki USG
Kiedy Ana zaszła w ciążę, marzyła o zobaczeniu twarzy swojego dziecka podczas pierwszego badania USG. Niestety, kobieta jest niewidoma i zdawała sobie sprawę, że tego życzenia nikt na świecie nie jest w stanie spełnić. Pojawił się jednak lekarz, który postanowił jej pomóc.
02.08.2017 | aktual.: 08.03.2019 14:03
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Zarówno Ana Paula Silveira, jak i jej mąż Alvaro Zermiani są niewidomi. Oboje wiedzieli od lekarzy, że ich dziecko rozwija się prawidłowo i jest zdrowe. Chcieli jednak przeżyć pierwsze badanie USG tak samo, jak przeżywają je inne, widzące pary.
Mieszkające w Brazylii małżeństwo postanowiło poprosić o pomoc doktora Herona Wernera, ginekologa i położnika, który prócz aparatury ultrasonograficznej w swoim gabinecie ma również drukarkę 3D.
Doktor Werner wykorzystuje drukarkę, by wykonywać modele na postawie obrazów uzyskanych przez USG. Dzięki temu niewidzące pary, takie jak Ana i jej mąż, mogą poznać swoje przyszłe maleństwo. – Martwiło mnie nie tylko to, że nie zobaczę dziecka podczas badania USG. Bałam się, że nikt nie będzie w stanie opisać mi, jak ono wygląda – opowiadała Ana w rozmowie z InsideEdition.com.
– Trzymanie 12-tygodniowgo maleństwa to niesamowite uczucie – przyznała po badaniu kobieta. – Mogliśmy śledzić rozwój naszego synka, co dało nam niesamowite poczucie jedności – przyznaje kobieta.
– Kiedy dotknęliśmy drugiego modelu z twarzą synka, zrozumieliśmy, że jest do nas podobny – mówiła przyszła mama.
Heron Werner wpadł na pomysł tworzenia modeli płodów, kiedy odwiedzał Muzeum Narodowe w Rio. Tam używano aparatury tomograficznej do digitalizacji eksponatów pochodzących ze starożytnego Egiptu. Pomyślał, że w analogiczny sposób, przy pomocy aparatury medycznej, mógłby zacząć tworzyć modele ludzkich płodów. Teraz Werner używa aparatury zwanej Voluson E10 – pierwszej, która ma wbudowaną drukarkę 3D. Od 2012 roku wykonuje modele dla niewidomych matek, nie pobierając za tę usługę żadnej opłaty.
Dziś synek Any i jej męża ma już 3 latka. Rodzice często pokazują mu modele, które dostli od doktora Wernera. – Rozumie, że przedstawiają jego samego – wyjaśnia mama chłopca. – Jest z nich dumny i pokazuje je kolegom.
Podobne usługi wykonywania modeli 3D na podstawie obrazów z ultrasonografu oferują kliniki na całym świecie. Dzięki firmie Tomovision takie modele do domów mogą zabierać Kanadyjczycy. Wszystko wskazuje na to, że niebawem podobne usługi będą możliwe również w Polsce. W ubiegłym roku w odpowiednią aparaturę został zaopatrzony Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach.
Wszystkie dostępne kody rabatowe i promocje w Smyku znajdziesz na stronie Smyk kupony rabatowe.