Trwa ładowanie...
d2cndm5

Miłość od pierwszego dotyku. Niewidomi przyszli rodzice tak "zobaczyli" dziecko dzięki USG

Kiedy Ana zaszła w ciążę, marzyła o zobaczeniu twarzy swojego dziecka podczas pierwszego badania USG. Niestety, kobieta jest niewidoma i zdawała sobie sprawę, że tego życzenia nikt na świecie nie jest w stanie spełnić. Pojawił się jednak lekarz, który postanowił jej pomóc.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Miłość od pierwszego dotyku. Niewidomi przyszli rodzice tak "zobaczyli" dziecko dzięki USG
(Youtube.com)
d2cndm5

Zarówno Ana Paula Silveira, jak i jej mąż Alvaro Zermiani są niewidomi. Oboje wiedzieli od lekarzy, że ich dziecko rozwija się prawidłowo i jest zdrowe. Chcieli jednak przeżyć pierwsze badanie USG tak samo, jak przeżywają je inne, widzące pary.

Mieszkające w Brazylii małżeństwo postanowiło poprosić o pomoc doktora Herona Wernera, ginekologa i położnika, który prócz aparatury ultrasonograficznej w swoim gabinecie ma również drukarkę 3D.

Doktor Werner wykorzystuje drukarkę, by wykonywać modele na postawie obrazów uzyskanych przez USG. Dzięki temu niewidzące pary, takie jak Ana i jej mąż, mogą poznać swoje przyszłe maleństwo. – Martwiło mnie nie tylko to, że nie zobaczę dziecka podczas badania USG. Bałam się, że nikt nie będzie w stanie opisać mi, jak ono wygląda – opowiadała Ana w rozmowie z InsideEdition.com.

d2cndm5

– Trzymanie 12-tygodniowgo maleństwa to niesamowite uczucie – przyznała po badaniu kobieta. – Mogliśmy śledzić rozwój naszego synka, co dało nam niesamowite poczucie jedności – przyznaje kobieta.

– Kiedy dotknęliśmy drugiego modelu z twarzą synka, zrozumieliśmy, że jest do nas podobny – mówiła przyszła mama.

Heron Werner wpadł na pomysł tworzenia modeli płodów, kiedy odwiedzał Muzeum Narodowe w Rio. Tam używano aparatury tomograficznej do digitalizacji eksponatów pochodzących ze starożytnego Egiptu. Pomyślał, że w analogiczny sposób, przy pomocy aparatury medycznej, mógłby zacząć tworzyć modele ludzkich płodów. Teraz Werner używa aparatury zwanej Voluson E10 – pierwszej, która ma wbudowaną drukarkę 3D. Od 2012 roku wykonuje modele dla niewidomych matek, nie pobierając za tę usługę żadnej opłaty.

Dziś synek Any i jej męża ma już 3 latka. Rodzice często pokazują mu modele, które dostli od doktora Wernera. – Rozumie, że przedstawiają jego samego – wyjaśnia mama chłopca. – Jest z nich dumny i pokazuje je kolegom.

d2cndm5

Podobne usługi wykonywania modeli 3D na podstawie obrazów z ultrasonografu oferują kliniki na całym świecie. Dzięki firmie Tomovision takie modele do domów mogą zabierać Kanadyjczycy. Wszystko wskazuje na to, że niebawem podobne usługi będą możliwe również w Polsce. W ubiegłym roku w odpowiednią aparaturę został zaopatrzony Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach.

Zobacz też: Wydrukowany w 3D implant połowy miednicy pomógł pacjentowi choremu na raka

Wszystkie dostępne kody rabatowe i promocje w Smyku znajdziesz na stronie Smyk kupony rabatowe.

d2cndm5

Podziel się opinią

Share
d2cndm5
d2cndm5
Więcej tematów