Miller: Unia szansą dla Polski
Polska poza Unią Europejską, to kraj drugiej kategorii skazany na życie na marginesie i powolny rozwój gospodarczy - twierdzi premier Leszek Miller. Wtorkowy gość radiowych "Sygnałów Dnia", powołując się na raport niezależnych instytucji ekonomicznych na temat korzyści i kosztów przystąpienia Polski do UE, powiedział, że po wstąpieniu do Unii Polska ma wielką szansę zrównania się poziomem rozwoju z krajami, którym teraz zazdrości.
Miller przekonywał, że jeśli Polska pozostanie poza Unią, z kraju odpłynie kapitał zagraniczny, bo jego właściciele będą woleli inwestować gdzie indziej. Pozostaniemy odgrodzeni barierami celnymi, co nie wpłynie dodatnio na rozwój handlu i gospodarki. Polska młodzież nie będzie mogła swobodnie studiować na wybranych przez siebie uczelniach, a Polacy nie będą mogli swobodnie poruszać się po świecie. Premier zauważył, że po wstąpieniu do Unii poprawa nie nastąpi od razu, jednak jest pewna w perspektywie rozwoju naszego kraju w ramach UE. Jego zdaniem, wejście do Unii to początek wielkiego remontu naszego kraju i wielkiej modernizacji naszego państwa.
Premier zwrócił też uwagę na korzyści płynące z polsko-amerykańskiego kontraktu na dostawę samolotów bojowych. Jego zdaniem to bardzo korzystna umowa zwłaszcza w sferze offsetu, który przewiduje napływ wysokich technologii do polskiego przemysłu. Miller zapewnił, że do współpracy offsetowej wybrano najlepsze polskie firmy. Wyraził też przekonanie, że umowa offsetowa z firmą Lochkheed Matin spowoduje reakcję łańcuchową w postaci dodatkowej współpracy technicznej i gospodarczej z innymi zagranicznymi firmami.
Rząd ma zaakceptować we wtorek umowę offsetową do zakupu samolotów wielozadaniowych F-16 dla naszego lotnictwa wojskowego. Umowa zakupu przewiduje, że za 3,5 miliarda dolarów kupimy 48 takich samolotów. Dostawy rozpoczną się w 2006; zakończą w 2010 roku.
Amerykański offset - czyli tzw. umowy kompensacyjne - mają wynieść od 7,5 do 12 miliardów dolarów. Offset to zobowiązanie sprzedającego do inwestycji bądź zakupów w kraju kupującego.