Trwa ładowanie...

"Milion za jedynkę u Biedronia". Razem decyduje o starcie z Wiosną

Prawie milion złotych miała zażądać od Partii Razem Wiosna Roberta Biedronia. W zamian za wkład finansowy w kampanię wyborczą, Razem miała dostać jedną jedynkę na listach wyborczych do Parlamentu Europejskiego. Ale nie dla Adriana Zandberga i nie pod szyldem Razem.

Share
"Milion za jedynkę u Biedronia". Razem decyduje o starcie z Wiosną
Źródło: PAP, fot: Maciej Kulczyński
d3uuit6

Wygląda na to, że Wiosna Roberta Biedronia może nie pójść całkowicie samodzielnie do wyborów europejskich. Ugrupowanie rozmawia z Partią Razem nad wspólnym startem. W sieci pojawiły się informacje na temat warunków, jakie postawiła Wiosna. Warunków mocno zaporowych.

"1 mln zł za 'jedynkę' na listach Wiosny dla Razem - brzmi oferta Wiosny. Rozumiem, zrzutka na kampanię, choć byłoby to najdroższe miejsce na liście w historii. Ale już że częścią propozycji jest ban na logo Razem, to jednak dowód na to, że inna polityka jednak nie jest możliwa" - napisała Adriana Rozwadowska z "Gazety Wyborczej". Witold Głowacki z "Polski The Times" dodał: "Nieoficjalnie: Wiosna złożyła Razem propozycję, hmm, koalicyjną. Warunki: Razem daje 900 tysięcy na kampanię. Razem chowa szyld na czas kampanii. Razem dostaje jedną jedynkę i jedną dwójkę do PE (ale nie może to być Zandberg). Razem dostaje miejsca poniżej 3. w poz. okręgach."

d3uuit6

Razem decyduje

- Dzisiaj na Radzie Krajowej Partia Razem podejmie decyzję, do tego czasu wolałbym nie wypowiadać się na ten temat, bo negocjacji politycznych lepiej nie prowadzić przez media - ucina Maciej Konieczny z zarządu Razem. Katarzyna Paprota z zarządu Razem nie chce mówić o negocjacjach i prosi o telefon po podjęciu decyzji. - Ważą się losy tej współpracy, nie chciałabym tego teraz komentować - mówi WP.

Zobacz także: Skrajne opinie o Biedroniu wśród mieszkańców małego miasta. „To wariat”

Oczekiwanie, że koalicjant, w dodatku dysponujący środkami z budżetu państwa (po wyborach w 2015 r. Razem otrzymuje subwencję w wysokości ok. 3,2 mln zł rocznie) nie jest niczym zaskakującym ani oburzającym. Jednak warunki postawione Razem pokazują, że środowisko Biedronia czuje się bardzo pewnie, zarówno jeśli chodzi o zapewnienie finansowania na kampanię, jak i w kwestii poparcia.

Zaporowe warunki

Z kolei jeśli Razem na takie warunku przystanie, jasno pokaże, że jej władze nie wierzą w samodzielny sukces. A rzeczywiście powodów do obaw jest sporo, bo Razem w sondażach regularnie oscyluje wokół 1 proc. poparcia, do 5-procentowego progu wyborczego daleko. Razem nie ma już efektu świeżości, który pomógł jej jesienią 2015 r. po dobrym występie Adriana Zandberga w debacie telewizyjnej. A nawet jego przekroczenie nie daje gwarancji mandatu, bo rzeczywisty próg wyborczy jest wyższy. Wybory europejskie są dla małych partii najtrudniejsze.

d3uuit6

Informacje o finansowych oczekiwaniach partii Wiosna dają jej przeciwnikom pretekst do kolejnych ataków na Roberta Biedronia. Od konwencji na Torwarze pojawiają się pytania o finansowanie imprezy i działalności partii. Pisaliśmy o nich tutaj. Polityk i jego współpracownicy zapewniają, że wszystkie wydatki są finansowane ze środków Wiosny (zarejestrowanej w 2018 r. jako Kocham Polskę, obecnie w trakcie zmiany nazwy).

Szara strefa

Jednak faktura za wynajem Torwaru jest wystawiona na Fundację Instytut Myśli Demokratycznej, think tank stworzony przez Biedronia - podało Polskie Radio 24. Okazuje się, że partia zleciła fundacji przygotowanie konwencji. Dzięki temu wydatki mogły zostać pokryte ze środków IMD (ma je m.in. ze sprzedaży gadżetów w sklepie internetowym). Fundacja nie może im przekazać partii. Ale może wystawić faktury z długim terminem płatności, co da Wiośnie czas na zebranie pieniędzy od zwolenników.

To zgodne z prawem, niewątpliwie jednak przeciwnicy Wiosny będą zarzucać partii grę nie fair. Zwolennicy powiedzą, że to sprytny sposób na poradzenie sobie z zabetonowaniem sceny partyjnej i zmniejszenie przewagi partii, które mają stałe finansowanie z budżetu państwa. Szczegóły tych finansowych operacji poznamy późną wiosną 2020 roku, kiedy partia złoży do Państwowej Komisji Wyborczej sprawozdanie finansowe.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość artykułu:
Zależy nam na podnoszeniu jakości naszego dziennikarstwa. Twoja opinia jest dla nas ważna!
d3uuit6

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3uuit6
d3uuit6
Więcej tematów