Trwa ładowanie...
04-11-2009 10:10

Milion bezpłatnych podręczników

W ramach akcji społeczno-edukacyjnej o internecie, bank ING rozda milion bezpłatnych podręczników do nauki internetu. Kampania skierowana jest głównie do osób w wieku średnim i starszych. – Wśród osób nie korzystających z internetu aż 73% to osoby powyżej 45. roku życia. W tym przedziale wiekowym znajduje się co trzeci Polak, co uzmysławia, jak duża jest skala nieuczestniczenia w społeczeństwie informacyjnym – powiedział podczas konferencji prasowej socjolog prof. Kazimierz Krzysztofek ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.

Milion bezpłatnych podręcznikówŹródło: Jupiterimages
d1ur7d3
d1ur7d3

O tym, że i jak internet się opłaca, mówili podczas konferencji zarówno ludzie nauki, jak i przedstawiciele środowisk biznesowych. Największy odsetek polskich internautów, jak wynika z badań ING, to ludzie młodzi (56% stanowią osoby w wieku 16-34 lat), natomiast wśród nie korzystających aż 73% to osoby powyżej 45. roku życia. Prof. Krzysztofek uważa, że w ten sposób mamy do czynienia ze społeczeństwem dwóch prędkości. Bariera w korzystaniu z internetu i komputera, jego zdaniem, nie leży w braku dostępu do infrastruktury, ale w nastawieniu Polaków. Połowa tych, którzy nie posiadają łączy internetowych, po prostu nie czuje potrzeby ich posiadania.

Średnia wieku, zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet korzystających z internetu, wynosi 35 lat. Dane te drastycznie zmieniają się w przypadku osób, które z e-usług nie korzystają. Wśród mężczyzn średnia wieku wynosi 54 lata, zaś kobiet – 57. W 2009 r. odsetek Polek, deklarujących korzystanie z internetu, zbliża się do połowy (49,2%) i jest o 3,6% mniejszy od odpowiedniego wskaźnika dla mężczyzn (52,8%). Zdaniem prof. Krzysztofka redukowanie różnic liczbowych między płciami; bierze się przede wszystkim z rosnącego uczestnictwa kobiet w serwisach społecznościowych.

Wśród najczęstszych barier dostępu do internetu znajdują się m.in. techniczne (brak szerokiego pasma na znacznym obszarze kraju; mamy 10%, tj. trzykrotnie mniej niż czołówka Unii); ekonomiczne (dostęp do internetu, w stosunku do innych krajów UE, nadal jest drogi), kulturowe (internet nie jest jeszcze oswojonym medium komunikacji, co dotyczy zwłaszcza osób starszych) i motywacyjne (ok. 20% dorosłych Polaków nie uważa dostępu do internetu za ważny).

Prezes ING, Eric Drok, uważa, że internet w dzisiejszych czasach opłaca się wszystkim. Nie wszyscy jednak potrafią z tego przywileju korzystać. – Jedni uważają, że internet jest tylko dla osób młodych, inni, że korzystanie z komputera jest zbyt skomplikowane i za trudne – mówił podczas konferencji prasowej. Remedium na to ma być m.in. bezpłatny „E-lementarz Internetu”, który w nakładzie miliona egzemplarzy zostanie rozdany Polakom. Część z nich trafi do wszystkich bibliotek gminnych w Polsce (7 200), parlamentarzystów, władz samorządowych i Uniwersytetów III wieku.

d1ur7d3

Bohaterami książki są Henryk i Klara Walczakowie, małżeństwo z Katowic, które dopiero rozpoczyna swoją przygodę z komputerem. Znany polski aktor Marek Konrad, który jest ich przewodnikiem, odpowiada na pytania początkujących internautów. Nie wiadomo jeszcze, czy podręcznik zda egzamin. Wątpliwości w tej kwestii ma nawet prof. Krzysztofek. Jego zdaniem, należałoby przeprowadzić próbę, jak książka sprawdza się jako realna pomoc edukacyjna. Bo może, bardziej niż czytanie, pomogłoby tu zwykłe doświadczenie.

asz

d1ur7d3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ur7d3
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj