ŚwiatMilinkiewicz o nowej strategii UE wobec Białorusi: to wielka szansa

Milinkiewicz o nowej strategii UE wobec Białorusi: to wielka szansa

Lider białoruskich sił demokratycznych
Alaksandr Milinkiewicz ocenił, że nowe propozycje
Unii Europejskiej, zawarte w dokumencie, który ma być przekazany
władzom Białorusi, są dla niej wielką szansą.

20.11.2006 | aktual.: 20.11.2006 21:45

Jestem wdzięczny UE za ten dokument. Dla rozsądnych władz to wielka szansa na rozwój gospodarki, rozwiązanie problemów, jakie ma Białoruś - powiedział Radiu Swoboda.

Zastrzegł, że nie wie, czy białoruskie władze skorzystają z tej szansy. Powinny zrozumieć, że demokracja to nie jest po prostu żądanie pewnej części społeczeństwa, lecz warunek wejścia naszego kraju do cywilizowanego świata - dodał.

Według jego przewidywań, Mińsk zacznie czynić pewne zachody, np. uwolni część więźniów politycznych. Milinkiewicz przestrzegł jednak, że UE powinna postępować bardzo konsekwentnie i nie pozwolić, by białoruskie władze ją zwodziły.

Przypomniał, że Mińsk podejmował już drogą dyplomatyczną próby nawiązania kontaktów ekonomicznych z UE. I Unia formułuje, na jakich warunkach może się to odbywać- zaznaczył.

Jego zdaniem, jeśli białoruskie władze nie skorzystają z tej szansy, "wypadną z cywilizowanej drogi rozwoju". Jeśli zaś skorzystają, przegrają w demokratycznych wyborach. I one to rozumieją- podkreślił Milinkiewicz.

Przywódca opozycyjnej partii komunistycznej Siarhiej Kaliakin nie wierzy, by Mińsk przyjął unijne propozycje.

Sądzę, że UE wykorzystuje sytuację, jaka powstała w stosunkach gospodarczych między Białorusią i Rosją. I to jest rozsądne. Lecz nawet uwzględniając ten czynnik wątpię, by białoruskie władze przyjęły propozycje- powiedział Kaliakin Radiu Swoboda.

Komisja Europejska ma przekazać we wtorek władzom Białorusi i białoruskiemu społeczeństwu dokument mający wymowę przesłania politycznego, w którym namawia do przemian demokratycznych, obiecując w zamian korzyści z unijnych programów.

Komisja obiecuje Białorusi pomoc finansową, z jakiej korzystają inni sąsiedzi UE, np. Ukraina. Stawia jednak konkretne warunki, apelując m.in. o uwolnienie więźniów politycznych, zagwarantowanie wolności mediów oraz przeprowadzenie wolnych wyborów lokalnych, planowanych na styczeń przyszłego roku.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)