Miliarder z Kanady założył partię i chce wejść do parlamentu

Austriacki miliarder, 80-letni Frank Stronach, który zbił fortunę na produkcji części samochodowych w Kanadzie, założył własną partię, z którą chce w 2013 r. wejść do parlamentu. W najnowszym sondażu dla dziennika "Standard" 40 proc. ankietowanych wyraziło poparcie dla udziału partii Stronacha w rządzie
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Frank Stronach
Frank Stronach (PAP, Fot: Robert Jaeger)
WP

- Potrzebujemy nowych pomysłów i nowych wartości. Możemy to osiągnąć, jesteśmy najlepsi - mówił przemysłowiec, przedstawiając swoje ugrupowanie "Team Stronach" na konferencji w byłym pałacu cesarskim Schoenbrunn.

- Jestem człowiekiem wywodzącym się z ludu - zapewniał miliarder, wspominając II wojnę światową, gdy "nie raz musiał głodować". W najnowszym sondażu dla dziennika "Standard" 40 proc. ankietowanych wyraziło poparcie dla udziału partii Stronacha w rządzie.

Przedstawiając swój program, Stronach atakował rządzącą koalicję socjaldemokratów i konserwatystów, zarzucając im korupcję i nieudolność. Za kluczowy problem kraju uznał gospodarkę: - Moje credo to gospodarka, gospodarka i gospodarka. Gdy sypie się gospodarka, sypie się cały kraj - mówił przedsiębiorca. Atakował banki za zbyt duży wpływ na politykę.

WP

Stronach opowiedział się za jedną stawką podatkową dla wszystkich, która w perspektywie pięciu lat mogłaby wynieść 25 proc. Jego zdaniem należy zlikwidować euro jako wspólną walutę eurolandu. - Każdy kraj potrzebuje własnego euro - mówił. Jego program przewiduje małą armię zawodową, opłaty za studia na większości kierunków oraz odchudzenie administracji.

Czterech deputowanych z Socjaldemokratycznej Partii Austrii (SPOe) oraz Sojuszu na rzecz Przyszłości Austrii (BZOe) zadeklarowało chęć przejścia do partii Stronacha.

Pochodzący z Weiz w kraju związkowym Styria mechanik wyemigrował w 1954 r. do Kanady. Trzy lata później założył tam swoją pierwszą firmę Multimatic. W 1969 r. połączyła się ona z innym przedsiębiorstwem, tworząc firmę Magna International, która stała się jednym z największych producentów części samochodowych na świecie. Obecnie zatrudnia ponad 100 tys. pracowników w 26 krajach, osiągając rocznie obroty w wysokości 24 mld dolarów.

Wybory do austriackiej Rady Narodowej mają się odbyć w 2013 roku. Najnowszy sondaż ATV Oesterreich Trend daje partii Stronacha jedenaście procent. Według instytutu IMAS nowa partia może liczyć na wynik od 10 do 12 procent.

WP
Polub WP Wiadomości
WP
WP