PolskaMijają 63 lata od wybuchu Powstania Warszawskiego

Mijają 63 lata od wybuchu Powstania Warszawskiego

W stolicy od soboty trwają uroczystości związane z obchodami 63. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Prezydent Lech Kaczyński odznaczył kombatantów, uczestników powstania. Z powstańcami spotkała się także prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Mijają 63 lata od wybuchu Powstania Warszawskiego
Źródło zdjęć: © PAP

Galeria

[

]( http://wiadomosci.wp.pl/63-rocznica-powstania-warszawskiego-6038716371424385g )[

]( http://wiadomosci.wp.pl/63-rocznica-powstania-warszawskiego-6038716371424385g )
63. rocznica Powstania Warszawskiego

Każdy naród musi pamiętać o swoich bohaterach - mówił prezydent, wręczając odznaczenia w Muzeum Powstania Warszawskiego. 1 sierpnia 1944 roku naprzeciwko świetnie uzbrojonej, ciągle jeszcze bardzo potężnej armii niemieckiej stanęła prawie nieuzbrojona armia powstańcza i toczyła ponad dwumiesięczny, bohaterski - a w pierwszych dniach niejednokrotnie zwycięski - bój - mówił prezydent. Podkreślił, że bohaterstwo powstańców docenili nawet nasi wrogowie.

Od ponad 60 lat trwa dyskusja, czy ta ofiara była potrzebna (...) Przez 63 dni istniała wtedy, między hitlerowskim a sowieckim imperializmem, na małym skrawku ziemi w Warszawie, wolna Polska. I to jest odpowiedź na owo historyczne pytanie - zaznaczył prezydent. Wolna Polska jest zawsze wartością najwyższą. Warto więc było walczyć, warto było walczyć wtedy i warto było i jest zachować tradycję tej walki - podkreślił.

Lech Kaczyński przypomniał, że podczas Powstania Warszawskiego zginęło ok. 18 tysięcy żołnierzy oraz 180 tysięcy mieszkańców Warszawy. Pamiętamy i obiecujemy, że będziemy pamiętać. Mam nadzieję, że nie tylko dziś, ale także wtedy, gdy władze w naszym kraju przejmą następne pokolenia - mówił.

W uznaniu za "zasługi dla niepodległości Polski oraz za działalność kombatancką i społeczną" prezydent przyznał odznaczenia 32 weteranom walk powstańczych. Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski otrzymał ks. biskup Edward Materski. Pozostali kombatanci, wśród których są obywatele USA, Wlk. Brytanii, Belgii, zostali odznaczeni Krzyżami Oficerskimi Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżami Kawalerskimi Orderu Odrodzenia Polski.

W imieniu odznaczonych prezydentowi podziękował Ryszard Jakubowski, ps. "Boruta". To szczególna dla nas satysfakcja, że odznaczeni zostaliśmy tutaj - w Muzeum Powstania Warszawskiego - podkreślił.

Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski zapowiedział, że w tym roku po raz pierwszy, 1 sierpnia o godz. 17, w największych miastach Polski rozlegną się syreny. Podkreślił, że pamięć o Powstaniu jest sprawą, która jednoczy wszystkich Polaków.

Podczas uroczystości głos zabrała także prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Pamięć o walce i ofierze powstańców i całego miasta przez kilka dziesięcioleci usiłowano tłamsić, a czyny jego bohaterów jakże wielu z nich przyniosły cierpienia, poniżenie, upokorzenie - podkreśliła.

Trwożono się przed wami, trwożono się przed ideą, której byliście wierni, lękano się waszych marzeń o Polsce niepodległej i naprawdę suwerennej, a wy na przekór wszystkiemu braliście marzenia za rzeczywistość. Po jakże wielu latach, także dzięki mocy waszego ducha, marzenia te zostały spełnione - powiedziała Gronkiewicz-Waltz, zwracając się do weteranów obecnych podczas uroczystości.

Przedstawiciel Światowego Związku Żołnierzy AK Tadeusz Filipowski w imieniu związku wyraził podziękowanie za możliwość spotykania się w Muzeum Powstania Warszawskiego. Przywrócona pamięć o powstaniu rozkwita i jest przekazywana młodym pokoleniom - powiedział. Zwrócił także uwagę na - jak mówił - magię cyfr, bowiem w tym roku przypada 63. rocznica 63 dni powstańczych walk.

Prezes Związku Powstańców Warszawskich gen. Zbigniew Ścibor-Rylski powiedział, że w 1944 roku walka toczyła się "nie tylko o Warszawę, ale o wolną i niepodległą ojczyznę". Dodał, że pamięć o powstaniu w stolicy będzie trwała przez przyszłe pokolenia. Jak powiedział prezydent RP na Uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, dyskusja o tym czy powstanie było, czy nie było potrzebne, będzie trwała jeszcze długo i prawdopodobnie nie zakończy się jakimś "wspólnym wnioskiem". Dodał także, że pamięć o powstaniu "nigdy nie była obca młodemu pokoleniu".

Obchody rocznicy, przypadającej na 1 sierpnia, rozpoczęły się w sobotni wieczór koncertem zespołów Habakuk, Maleo Reggae Rockers i T.Love. Koncert "Pamiętamy '44" odbył się w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego.

Powstanie Warszawskie było największym niepodległościowym zrywem Armii Krajowej i największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez hitlerowców Europie. Rozpoczęte 1 sierpnia powstanie miało w założeniach trwać kilka dni, tymczasem zakończyło się dopiero po 63 dniach ciężkich walk.

W powstaniu poległo ok. 18 tys. powstańców, 25 tys. zostało rannych. Zginęło również ok. 3,5 tys. żołnierzy z Dywizji Kościuszkowskiej. Straty wśród ludności cywilnej wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Po kapitulacji pozostałych mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które zostało niemal całkowicie zniszczone.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)