Mija 65 lat od likwidacji getta w Łodzi
Mija 65 lat od likwidacji getta żydowskiego w Łodzi. Założone 8 lutego 1940 roku, jako jedno z pierwszych na okupowanych ziemiach polskich getto, zostało zlikwidowane jako ostatnie, w sierpniu 1944 roku.
Łódzkie getto było drugim, po getcie warszawskim, najliczniejszym skupiskiem ludności żydowskiej w Polsce, a największym na ziemiach wcielonych do Trzeciej Rzeszy. Łącznie przez getto przeszło blisko 200 tysięcy Żydów. Ponad 160 tysięcy stanowili mieszkańcy Łodzi, ponadto Niemcy przesiedlili tam Żydów z Austrii, Czech, Luksemburga i Niemiec oraz z innych gett na terenie Polski, likwidowanych podczas wojny.
Hitlerowcy stworzyli w łódzkim getcie warunki podobne do panujących w obozach przymusowej pracy. Tylko w 1943 roku w getcie, dla potrzeb gospodarki wojennej Trzeciej Rzeszy pracowało 70 tysięcy osób w ponad stu zakładach.
Mimo zamknięcia i trudnych warunków, Żydzi w getcie zorganizowali własną administrację, szkolnictwo, pocztę, opiekę zdrowotną i socjalną. Jednak ciężkie warunki życia dziesiątkowały ludność getta. Większość umierała z głodu, wycieńczenia pracą ponad siły lub chorobami, część ginęła od kul żandarmów lub została zamęczona torturami przez Kriminalpolizei.
Od stycznia 1942 roku Żydzi byli wywożeni z getta do pierwszego w Polsce obozu zagłady w Chełmnie nad Nerem. W połowie czerwca 1944 roku, wobec zbliżającego się frontu, hitlerowcy rozpoczęli tak zwaną ostateczną likwidację getta łódzkiego. 29 sierpnia ze stacji kolejowej Radegast odszedł do Auschwitz ostatni transport łódzkich Żydów.