Mija 31 lat od wyboru Karola Wojtyły na papieża
31 lat temu kardynałowie zebrani na konklawe w Watykanie wybrali krakowskiego kardynała Karola Wojtyłę na papieża. Ta decyzja była zaskoczeniem, bo faworytami byli duchowni z Włoch.
16.10.2009 | aktual.: 20.10.2009 05:58
Metropolita warszawski arcybiskup Kazimierz Nycz, jako biskup pomocniczy w Krakowie, wiele razy uczestniczył w pielgrzymkach Jana Pawła II do Polski. Jak mówi, dzisiaj w Polsce w szczególny sposób powinno się podkreślać, jak ważne rzeczy wydarzyły się w 1978 roku w Watykanie. Dodaje, że tamto wydarzenie pamiętają ci, którzy mają ponad 40 lat.
- Nasza odpowiedzialność jest ogromna. Trzeba pokazać, jak ważne było to dla Polski w okresie komunizmu i jak bardzo to wydarzenie zmieniło bieg historii Polski, świata i Kościoła - powiedział arcybiskup Nycz.
Jan Paweł II był pierwszym po 455 latach biskupem Rzymu, niebędącym Włochem. Wielokrotnie sam przywoływał spełnione proroctwo Juliusza Słowackiego z wiersza "Słowiański papież". Wybór na głowę Kościoła osoby z kraju socjalistycznego wpłynął znacząco na wydarzenia w Europie wschodniej i Azji w latach 80. XX wieku.
Wielką wagę przywiązywał do stosunków z ludźmi innej wiary, nie tylko w ramach chrześcijaństwa, ale także członków innych religii i ateistów. W 1999 papież ucałował Koran przywieziony w prezencie przez muzułmańskich duchownych. Osobiście uczestniczył we wspólnym trwaniu w modlitwie w Asyżu przedstawicieli kilkudziesięciu religii światowych.
Charakterystyczną cechą pontyfikatu Jana Pawła II były podróże zagraniczne. Odbył ich 104, odwiedzając wszystkie zamieszkane kontynenty. Nazywany był Papieżem-Pielgrzymem i przyjacielem młodych. Chętnie spotykał się z młodzieżą i umiał z nimi znaleźć wspólny język. 20 grudnia 1985 roku zapoczątkował tradycję Światowych Dni Młodzieży.
Pontyfikat Jana Pawła II trwał 26 lat i był jednym z najdłuższych w historii kościoła katolickiego.