Trwa ładowanie...

Mija 25 lat od upadku ZSRR. Rosjanie wciąż tęsknią

• Ponad połowa mieszkańców Rosji żałuje rozpadu Związku Radzieckiego
• 12 proc. ankietowanych liczy na jego odbudowę

Mija 25 lat od upadku ZSRR. Rosjanie wciąż tęskniąŹródło: Wikimedia Commons, fot: Timitrius
d1ve9f7
d1ve9f7

Rosjanie wciąż z nostalgią wspominają Związek Radziecki. W czwartek minie 25 lat od rozpadu sowieckiego imperium, a ponad połowa obywateli Federacji Rosyjskiej nadal żałuje, że tak się stało.

Z sondażu przeprowadzonego przez Centrum Analityczne Jurija Lewady wynika, że aż 56 proc. mieszkańców Rosji tęskni za Związkiem Radzieckim. Co więcej, 12 procent wciąż liczy, że władzom w Moskwie uda się odbudować dawne imperium.

Jak zauważa IAR, nostalgię za okresem radzieckim słychać w wypowiedziach niektórych polityków i widać na ulicach, w trakcie oficjalnych świąt państwowych.

Moskiewski korespondent agencji przypomina, że działacze partii komunistycznej chwalą Józefa Stalina i wzywają do odbudowy ZSRR, a podczas pochodów i defilad, obok flag Federacji Rosyjskiej noszone są radzieckie sztandary z symboliką nieistniejącego już państwa.

d1ve9f7

Zdaniem rosyjskiego obrońcy praw człowieka Siergieja Kowaliowa, tę nostalgię podsyca współczesna propaganda. - Rosja wróciła do czasów Związku Radzieckiego, ale pod różnymi względami jest znacznie gorsza. Wtedy ciągle nas okłamywano, ale te kłamstwa nie były tak powszechne jak dziś - wyjaśnia Kowaliow w rozmowie z reporterem Polskiego Radia.

IAR/oprac. A. Jastrzębski

Zobacz też: Katastrofa lotnicza w Pakistanie, 47 osób zginęło
d1ve9f7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ve9f7
Więcej tematów