ŚwiatMieszkanka Manchesteru: zasiłki są po to, by je wydawać tak jak się chce

Mieszkanka Manchesteru: zasiłki są po to, by je wydawać tak jak się chce

Mieszkanka Manchesteru, Tracey MacDonalds, jest oburzona listem od swojej spółdzielni mieszkaniowej, w którym osobom bezrobotnym pobierającym zasiłki sugeruje się zmianę dotychczasowego stylu życia oraz ograniczenie wydatków na rozrywkę i używki.

Mieszkanka Manchesteru: zasiłki są po to, by je wydawać tak jak się chce
Źródło zdjęć: © WP.PL | Łukasz Szełemej

W związku z oszczędnościami rządu i idącymi za tym cięciami zasiłków, wielu bezrobotnych mieszkańców Wielkiej Brytanii może odczuć skutki tych decyzji na własnej kieszeni. Mając ten fakt na uwadze, jedna ze spółdzielni mieszkaniowych w Manchesterze wysłała list do swoich lokatorów, w których osobom korzystającym ze świadczeń socjalnych - w tym m.in. z dopłat na mieszkanie - radzi się, aby uważniej planować swoje wydatki.

"Czy rzeczywiście stać cię na Sky TV, papierosy, gry hazardowe, alkohol i inne rzeczy, które nie są niezbędne do życia? Jeśli wysokość twoich zasiłków jest zmniejszona, a chcesz zachować swoje mieszkanie, musisz coś zmienić" - czytamy w ulotce do lokatorów spółdzielni Eastland Homes w Manchesterze.

- Jestem oburzona tą poradą! - twierdzi Tracey MacDonald, która w porannym programie stacji ITV opowiadała, na co wydaje pieniądze, które otrzymuje od państwa. - Powinniśmy móc robić z naszymi zasiłkami, co nam się podoba. Dostaję 142 funty co dwa tygodnie i kupuję za to papierosy, alkohol i inne zakupy. Nie chciałabym z niczego rezygnować, tak zostałam wychowana - tłumaczyła matka 16-letniej córki.

Zapytana, co mogłaby powiedzieć ludziom, którzy ciężko pracują, a mimo to nie mogą sobie pozwolić na różnego rodzaje przyjemności, Tracey MacDonald odpowiedziała: "Cóż, to ich wybór, prawda? Podobnie jak naszym wyborem jest to, co robimy".

Według danych Międzynarodowego Funduszu Walutowego brytyjską gospodarkę może czekać w tym roku kolejna recesja - trzecia w ciągu czterech lat, a budżet kraju na 2013 rok zakłada o połowę niższy wzrost gospodarczy.

(A.C.)

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)