Mieszkańcy UE wciąż nas chcą
Połowa mieszkańców państw Piętnastki popiera
poszerzenie Unii Europejskiej, a Polska jest na trzecim miejscu
wśród krajów, których przyjęcie do UE jest najbardziej pożądane -
wynika z badań statystycznych przeprowadzonych przez agencję IPSOS
na zlecenie włoskiej koalicji Margerytki (La Margherita).
23.02.2004 15:10
Przed czerwcowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego koalicja partii centrowych i lewicowych pod nazwą Margerytka, która wchodzi w skład kartelu wyborczego Drzewo Oliwne pod patronatem szefa Komisji Europejskiej Romano Prodiego, zleciła agencji badania opinii publicznej dokonanie analizy nastawienia obywateli państw Unii w perspektywie przyjęcia do niej nowych członków.
Przyjęcie Polski do UE popiera 56% mieszkańców państw Piętnastki. W rankingu kandydatów do UE Polskę wyprzedzają tylko Węgry i Malta (po 61%). Aż 72% mieszkańców Piętnastki pragnęłoby przystąpienia do UE Szwajcarii, a 71% - Norwegii. 61% mieszkańców Piętnastki uważa, że Unia powinna być otwarta dla wszystkich pragnących przystąpić do niej państw.
Ponad połowa mieszkańców Piętnastki (63%) jest zdania, że UE powinna mieć konstytucję i prawie tyleż uważa, że trzeba utrzymać w niej prawo weta, co pozwoli - zdaniem ankietowanych -na ochronę zasadniczych interesów narodowych. Zdaniem 41% ankietowanych decyzje w Unii powinny zapadać większością głosów, a nie jednomyślnie.
62% mieszkańców państw Piętnastki jest dumnych z faktu, że są Europejczykami, a prawie połowa określa swoją tożsamość zarówno w zależności od przynależności narodowej, jak i kontynentalnej.
Wśród instytucji europejskich największym zaufaniem mieszkańcy Piętnastki darzą Parlament Europejski i Komisję Europejską. Na trzecim miejscu wśród najbardziej godnych zaufania instytucji europejskich uplasował się Europejski Bank Centralny.