Trwa ładowanie...
d20l21g

Mieszkańcy Hongkongu protestują przeciw uciskowi ze strony Pekinu

Jak co roku – z okazji rocznicy proklamowania Chińskiej Republiki Ludowej mieszkańcy Hongkongu wyszli na ulice aby zaprotestować przeciwko władzy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Mieszkańcy Hongkongu protestują przeciw uciskowi ze strony Pekinu
Mieszkańcy Hongkongu protestują przeciw uciskowi ze strony Pekinu (Getty Images)
d20l21g

Według oficjalnych szacunków w demokratycznym marszu przeciwko władzom w Pekinie wyszło na ulice ponad 1,5 tys. osób. Marsz przeszedł ulicami Hongkongu w atmosferze narastających obaw o wolność i autonomię. Podczas demonstracji wzywano do obrony wolności zgromadzeń w Hongkongu.

Hongkong protestuje przeciwko władzy w Pekinie

Hongkong nadal nosi miano specjalnego regionu administracyjnego Chińskiej Republiki Ludowej. W latach 1842-1997 był kolonią brytyjską, a po dziś dzień jest jednym z największych centrów finansowych na świecie.

d20l21g

Tendencje separastyczne i antychińskie nasiliły się w Hongkongu po fiasku tzw. rewolucji parasolek z 2014 roku. To właśnie wtedy setki tysięcy mieszkańców zablokowało centrum miasta domagając się pełnej demokracji w wyborze szefa lokalnego rządu. Mimo wszystko mieszkańcy regionu cieszą się znacznie większymi swobodami, niż obywatele Chin kontynentalnych. Mieszkańcy Hongkongu regularnie organizują np. przedsięwzięcia upamiętniające masakrę na placu Tiananmen z 1989 roku i oddają cześć nobliście Liu Xiaobo, który zmarł w czasie odbywania kary za "działalność wywrotową".

*Lojalne wobec Pekinu władze w Hongkongu zdelegalizowały ostatnio Hongkońską Partię Narodową, *która od dłuższego czasu wzywała do niepodległości regionu. Jest to pierwsza partia, której zakazano działalności w mieście.

Hongkong teoretycznie powinien dysponować szeroką autonomią we wszystkich dziedzinach – z wyjątkiem polityki zagranicznej i obronności. Niestety Pekin od jakiegoś czasu coraz silniej ingeruje w wewnętrzne sprawy miasta.

d20l21g

Podziel się opinią

Share

d20l21g

d20l21g
d20l21g
Bądź na bieżąco:
Więcej tematów