PolskaMiejsca pamięci pod specjalną ochroną

Miejsca pamięci pod specjalną ochroną

Wkrótce decyzje o losie miejsc pamięci narodowej zamiast samorządów, będzie podejmować Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa - donosi dziennik "Polska".

Takie jest założenie nowelizacji ustawy o miejscach pamięci narodowej, przygotowanej przez Ministerstwo Kultury, która jeszcze w tym miesiącu trafi do Sejmu. Pomnik generała Karola Świerczewskiego, który w maju zniknie z Poznania, będzie jednym z ostatnich, o którego losie zadecydowali samorządowcy.

Gazeta przypomina, że rozbieranie pomników często wywoływało konflikty. Gdy samorządowcy burzyli pomniki sławiące Armię Radziecką, gwałtownie protestowali Rosjanie. Ale bywało też, że te relikty minionej epoki były traktowane ze szczególnym pietyzmem, co również wywoływało kontrowersje - czytamy w dzienniku "Polska".

Nowa ustawa określa definicję miejsca pamięci narodowej - to "grób lub cmentarz wojenny, nieruchomość lub obiekt budowlany lub też jego pozostałości upamiętniające postaci lub wydarzenia znaczące dla Narodu i Państwa Polskiego, a w szczególności pomnik krzyż przydrożny, kapliczka". Miejsca te zostaną objęte specjalną ochroną.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)