Międzynarodowy Dzień Pamięci Zmarłych na AIDS
W sobotę przypadł Międzynarodowy Dzień Pamięci Zmarłych na AIDS obchodzony od 1983 roku. Ogłoszono go z inicjatywy rodzin i przyjaciół osób zmarłych na tę chorobę.
Do tej pory na świecie zmarło na AIDS blisko 22 mln osób. Prawie 36 mln jest nosicielami wirusa HIV. Co roku liczba ta wzrasta średnio o 5 mln.
Najwięcej chorych mieszka w Afryce. W niektórych krajach afrykańskich liczba mieszkańców chorych na AIDS wynosi 25-30% ogółu ludności.
W Polsce jest zarejestrowanych ponad 6,5 tys. osób zarażonych wirusem HIV, jednak specjaliści uważają, że jest ich co najmniej trzy razy więcej. Choroba dotyka głównie ludzi młodych, co trzeci chory ma mniej niż 24 lata.
W niedzielę tysiące działaczy religijnych przemaszerowało przez centrum Kijowa. Marsz zorganizowano dla zwrócenia uwagi na problemy zarażonych HIV i konieczność walki z AIDS. AIDS to nie jest problem Boga - śpiewali uczestnicy manifestacji - największej, jaką dotychczas oglądała stolica Ukrainy.
Członkowie kościelnych i religijnych organizacji z całej Ukrainy, ludzie w różnym wieku, nieśli flagi państwowe i transparenty z napisami: "Zwróć się do Boga, on ci pomoże" i "Pamiętaj, że masz szansę". W marszu uczestniczyli prawosławni duchowni, członkowie religijnych organizacji, w tym prawosławnych i żydowskich.
Marsz zorganizowano pod hasłem "Miłość przeciwko AIDS".
Według danych organizacji międzynarodowych, AIDS na liczącej niemal 50 mln mieszkańców Ukrainie rozprzestrzenia się najszybciej w Europie. (mk, jask)