PolskaMiędzynarodowy Dzień Leworęcznych

Międzynarodowy Dzień Leworęcznych

Są największą - ponad 10 proc. - mniejszością na świecie. Często wyróżniają się zdolnościami matematycznymi, muzycznymi i plastycznymi. Osoby leworęczne, bo o nich mowa, mają 13 sierpnia swoje święto. Międzynarodowy Dzień Leworęcznych obchodzony jest na świecie od 20 lat. Wśród najbardziej znanych leworęcznych są między innymi muzycy: Bob Dylan, Sting oraz aktorzy Charlie Chaplin, Marilyn Monroe.

Międzynarodowy Dzień Leworęcznych
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

Doktor Aneta Brzezicka ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej wyjaśnia, że leworęczność jest spowodowana dominacją prawej półkuli mózgu, odpowiedzialnej za kontrolę lewej części ciała. Jest wiele poglądów dotyczących przyczyn powstania leworęczności od środowiskowych, kulturowych poprzez genetyczne i hormonalne.

Nie mają łatwego życia...

Osoby leworęczne nie mają łatwego życia. Większość rzeczy codziennego użytku nie jest przystosowanych dla ludzi, którzy posługują się lewa ręką.

Na przestrzeni wieków osoby leworęczne były uważane za odmieńców. Jeszcze w drugiej połowie XX wieku leworęczność była silnie zwalczana. Zdarzały się przypadki, że rodzice przywiązywali lewą rękę dziecka, aby nauczyć pisania prawą. Dr Brzezicka podkreśla, że próba "przestawienia" dziecka na prawą stronę może prowadzić do zaburzeń między innymi zachowania, poczucia własnej wartości i nie należy tego robić.

Wśród najbardziej znanych leworęcznych są między innymi muzycy: Ludwig van Beethoven, Niccolo Paganini, Jimmy Hendrix, Bob Dylan, Sting. Najsłynniejsi leworęczni malarze to Leonardo da Vinci, Michał Anioł, Pablo Picasso, uczeni to Albert Einstein, Iwan Pawłow oraz aktorzy Charlie Chaplin, Marilyn Monroe, Robert de Niro i wielu, wielu innych.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (4)