Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
21 lutego obchodzimy 14. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, ustanowiony przez UNESCO. Upamiętnia on wydarzenia w Bangladeszu w 1952 roku, kiedy zginęło 5. studentów, którzy domagali się nadania językowi bengalskiemu statusu urzędowego. Pierwsze obchody Dnia Języka Ojczystego w Polsce zorganizowano 8 lat temu. Obecnie na świecie używa się około 6-7 tysięcy języków. Najwięcej ludzi - ponad półtora miliarda - posługuje się językiem angielskim. Polski jest językiem ojczystym około 45 milionów osób.
Polski jest także szóstym językiem pod względem liczby rodowitych użytkowników w Unii Europejskiej. Posługuje się nim 10 procent obywateli Unii. W różnym stopniu zna go około 50 milionów ludzi na świecie. Oprócz 38 milionów użytkowników naszego języka mieszkających w Polsce, 2 miliony są w Europie poza Polską, a około 8 milionów poza Europą.
Z okazji święta w Warszawie odbyła się Gala Języka Ojczystego. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Narodowe Centrum Kultury w ramach kampanii „Ojczysty - dodaj do ulubionych”, pod patronatem prezydenta Bronisława Komorowskiego. W czasie Gali przypomniano najciekawsze teksty Juliana Tuwima w nowych aranżacjach muzycznych. W tym roku przypada 60. rocznica śmierci poety, mija także sto lat od jego poetyckiego debiutu. Został także wręczony medal „Zasłużony dla polszczyzny". Otrzymała go profesor Jadwiga Puzynina.
Obecnie na świecie używa się około 6-7 tysięcy języków. Dokładne ustalenie tej liczby utrudnia brak zgody wśród językoznawców co do klasyfikacji niektórych etnolektów jako odrębnych języków bądź dialektów. Przeważająca część języków świata pozostaje w formie bezpiśmiennej. Połowa z funkcjonujących języków jest tak rzadko używana, że mogą one zniknąć w ciągu kilku następnych pokoleń. Obchody Dnia Języka Ojczystego są okazją, by zwrócić uwagę na konieczność ochrony dziedzictwa językowego.