Międzynarodowe zawody ratowników wysokościowych
Bieg po schodach na XVI piętro wieżowca z
aparatem powietrznym, zjazd po linie, wspinaczka przy użyciu
technik alpinistycznych - to niektóre zadania jakie musieli
wykonać ratownicy startujący I Międzynarodowych Mistrzostwach
Polski Grup Ratownictwa Wysokościowego.
W dwudniowych zawodach, które rozpoczęły się w Łodzi, jedynej tego typu imprezie w Polsce, bierze udział 16 ekip: Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej, PCK z Sopotu, Ochotniczego Centrum Ratownictwa z Pabianic oraz ratownicy z Białorusi.
Łódzkie zawody odbywają się po raz siódmy, ale pierwszy raz bierze w nich udział ekipa z zagranicy - poinformował rzecznik Komendy Wojewódzkiej PSP Piotr Cholajda.
Zawodnicy rozpoczynali zmagania od pokonania dwumetrowej ścianki, później musieli wbiec po schodach na XVI piętro wieżowca Urzędu Marszałkowskiego - na którym rozgrywano zawody - z ważącym 16 kilogramów aparatem powietrznym i zjechać po linie na balkon budynku.
Następnie zawodnicy musieli podejść na linie na XII piętro i znów zjechać na dół, gdzie czekała na nich wyczerpująca przeprawa po linie rozciągniętej pomiędzy balkonem budynku a samochodem. Konkurencję kończyła kilkunastometrowa wspinaczka na budynek po drabinie speleologicznej, zjazd na linie, bieg wokół budynku i znów przejście przez ściankę. Większość zawodników bardzo wyczerpana wpadała na metę.
Wyniki były bardzo zróżnicowane - najlepsi pokonywali liczącą około 1,5 kilometra trasę w czasie poniżej 20 minut; rekordziście - według nieoficjalnych informacji - zajęło to niespełna kwadrans. Najgorszym zajmowało to niemal godzinę.
W niedzielę zawodnicy rywalizować będą w konkurencji drużynowej polegającej na wyciągnięciu poszkodowanego na noszach z parteru na dach 15-metrowego budynku. Po zakończeniu tej konkurencji ogłoszone zostaną wyniki mistrzostw zarówno w rywalizacji indywidualnej jak i drużynowej.
Według Cholajdy, łódzkie zawody mają na celu podnoszenie kwalifikacji ratowników i sprawdzenie stopnia ich wyszkolenia. Bardzo ważna jest też wymiana doświadczeń w zakresie akcji ratowniczych prowadzonych na wysokościach w różnych rejonach kraju - dodał.
Ratownictwo wysokościowe jest jedną z dziedzin ratownictwa specjalistycznego straży pożarnej. Większość prowadzonych akcji to działania ratownicze w czasie pożarów budynków wysokich oraz likwidacji miejscowych zagrożeń, np. ewakuacja ludzi z uskoków skalnych, głębokich wykopów czy jaskiń. Techniki ratownictwa wysokościowego wykorzystywane były również do ewakuacji ludzi podczas powodzi w 1997 roku.