ŚwiatMiędzynarodowa pomoc dla umierającego Nigru

Międzynarodowa pomoc dla umierającego Nigru

Wspólnota międzynarodowa i liczne organizacje pozarządowe mobilizują się, by zdążyć z pomocą Nigrowi, państwu dotkniętemu poważnym kryzysem żywnościowym, który zagraża jednej trzeciej ludności kraju - pisze w reportażu agencja AFP.

Obraz
© (fot. AFP)

Sytuacja jest poważna. Liczy się każda sekunda, ponieważ ludzie umierają każdego dnia. Potrzebujemy pomocy, by uniknąć katastrofy na wielką skalę - powiedziała rzeczniczka brytyjskiego Czerwonego Krzyża, który wysłał do Nigru samolot czarterowy pełen środków spożywczych i leków.

Z powodu suszy i inwazji szarańczy, które zniszczyły uprawy i pastwiska, deficyt zbiorów w sezonie 2004 wyniósł 224 tys. ton, co stanowi ok. 10% rocznej produkcji kraju. Jednak w niektórych miejscowościach taka ilość stanowi 50% zapotrzebowania.

Mimo licznych apeli o pomoc rządu Nigru i ONZ, już na jesieni, wspólnota międzynarodowa zwlekała z udzieleniem pomocy Nigrowi, który jest drugim najbiedniejszym krajem na świecie.

W końcu jednak państwa zareagowały. W ciągu ostatnich dziesięciu dni pomoc finansowa przewyższyła kwotę, która wpłynęła na rzecz Nigru w ciągu ostatnich dziesięciu miesięcy - powiedział koordynator ds. pomocy humanitarnej ONZ Jan Egeland.

ONZ-owski Światowy Program Żywnościowy (WFP) ogłosił w czwartek, że zebrano już 70% z żądanej przez Niger sumy 16 milionów dolarów (13 tys. euro).

Pomoc żywnościowa będzie dostarczana do obszarów najbardziej dotkniętych głodem za pomocą organizacji takich jak "Concern", "Lekarze bez Granic" (MSF), brytyjska "Save the Children", francuska "Reunir" oraz Międzynarodowy Czerwony Krzyż.

Ze swojej strony WFP z siedzibą w Rzymie, chce w tym tygodniu wysłać do Nigru 4 tys. ton pomocy żywieniowej do obszarów najbardziej poszkodowanych. Pomoc z tego transportu dotrze do co najmniej 280 tys. osób żyjących "w strefach szczególnie dotkniętych" - powiedział Gian Carlo Cirri, przedstawiciel WFP w stolicy Nigru - Niamej.

WFP zamierza dostarczyć także ciężarówkami 550 ton grochu i 2 tys. ton ryżu. 5 sierpnia kolejny samolot ma dostarczyć 186 ton kukurydzy i soi. Organizacje planują, że do września 23 tys. ton pomocy żywieniowej dotrze do 1,6 miliona osób.

W Nigrze nie jest dostępny żaden oficjalny wskaźnik umieralności. ONZ uważa, że zagrożonych klęską głodu jest ponad 3,5 miliona osób. 150 tys. z 800 tys. głodujących dzieci jest poważnie niedożywionych i prawdopodobnie umrze, jeśli nie uzyska odpowiedniej opieki.

Kryzys żywieniowy dubluje się z kryzysem ekonomicznym. Zbiory były marne, skończyła się żywność, ceny poszły w górę i ludzie nie mają za co przeżyć. Następne zbiory odbędą się dopiero po koniec września. Dwa najgorsze miesiące w roku jeszcze przed nami - powiedział szef organizacji "Lekarze bez Granic", Johannes Sekkeles.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)