Międzynarodowa konferencja dot. ofiar cyklonu w Birmie
Międzynarodowa konferencja ofiarodawców pomocy dla
ofiar cyklonu Nargis, w wyniku którego zginęło lub zaginęło ponad
133 tys. osób, rozpoczęła się w byłej stolicy Birmy,
Rangunie.
W konferencji uczestniczą 52 kraje i 24 organizacje humanitarne, a także sekretarz generalny ONZ, Ban Ki Mun.
Birmańscy przywódcy wojskowi są zgodni co do konieczności działania w sposób natychmiastowy - powiedział Ban Ki Mun na otwarciu konferencji. Wyraził nadzieję, że spotkanie jest pewnego rodzaju przełomem w przezwyciężaniu trudności, przed którymi stoi Birma.
Spotkanie w Rangunie organizowane jest przez ONZ i Stowarzyszenie Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN), którego Birma jest członkiem i które ma koordynować pomoc międzynarodową.
Junta wojskowa w Birmie liczy na otrzymanie pomocy w wysokości ponad 10 miliardów dolarów; ONZ chodzi przede wszystkim o natychmiastowe "wzmocnienie międzynarodowej pomocy humanitarnej".
W czwartek i piątek, po rozmowach z szefami wojskowej junty rządzącej Birmą od prawie półwiecza, sekretarz generalny ONZ uzyskał bezprecedensową zgodę na przybycie do kraju zagranicznych ekip ratunkowych i organizacji pomocowych. Decyzja ta oznacza odstąpienie od dotychczasowej, izolacjonistycznej polityki junty.
W wyniku cyklonu Nargis, który 2 i 3 maja spustoszył południowe wybrzeże Birmy, 2,4 mln ludzi straciło dach nad głową i podstawowe środki do życia. Według ONZ większość z nich nie otrzymała jeszcze pomocy.