ŚwiatMiedwiediew: nie piją tak nigdzie na świecie, dech zapiera!

Miedwiediew: nie piją tak nigdzie na świecie, dech zapiera!

Prezydent Rosji powiedział, że w jego kraju alkoholizm przybrał charakter klęski narodowej. Dmitrij Miedwiediew przyznał, że dotychczasowe próby walki z tym zjawiskiem nie przyniosły rezultatu.

Miedwiediew: nie piją tak nigdzie na świecie, dech zapiera!
Źródło zdjęć: © AFP

Dmitrij Miedwiediew zwrócił uwagę, że obecnie statystyczny Rosjanin wypija rocznie 18 litrów czystego spirytusu, czyli 72 półlitrowe butelki wódki. Przywódca Rosji powiedział, że to dwukrotnie więcej, niż poziom określony przez Światową Organizację Zdrowia jako niebezpieczny dla życia i zdrowia człowieka. - Dech zapiera! Tak jak w Rosji, nie pije się nigdzie na świecie! - mówił.

- W ostatnich latach podjęto już pewne działania zmierzające w tym kierunku: zaostrzono warunki produkcji i obrotu alkoholem, ograniczono reklamę napojów alkoholowych, zwiększono kary za prowadzenie samochodów po pijanemu, jednak nic to nie pomogło - powiedział prezydent.

Prezydent powiedział, że walka z pijaństwem powinna być konsekwentna i długofalowa. Zaznaczył przy tym, że należy podnosić poziom życia obywateli, bo "w biednym państwie z pijaństwem się nie wygra".

Badania socjologiczne wskazują, że 2/3 Rosjan jest gotowa poprzeć nową kampanię walki z alkoholizmem. Jednak 25% Rosjan nie chce takiej kampanii.

Media zwracają uwagę, że w Rosji od czasów carskich co pewien czas prowadzone są kampanie walki z pijaństwem. Jak do tej pory - bezskutecznie.

2,1 mln alkoholików

Według prognoz Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), spośród tegorocznych absolwentów szkół, czyli ludzi osiągających pełnoletniość, w Rosji do emerytury dożyje tylko 40%, podczas gdy w Wielkiej Brytanii - 90%. Przy czym wiek emerytalny w Rosji wynosi dla mężczyzn 60 lat, a kobiet - 55 lat.

Ministerstwo Zdrowia Federacji Rosyjskiej szacuje liczbę alkoholików w Rosji na 2,1 mln osób (przy liczbie ludności 140 mln). Alkohol jest co roku przyczyną śmierci 500 tys. obywateli Rosji. 30% przypadków śmierci wśród mężczyzn i 16% wśród kobiet ma związek ze spożyciem alkoholu.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)