Trwa ładowanie...

Michał Rachoń i Krystian Krawiel zawieszeni. Jest apel o przywrócenie dziennikarzy do TVP

Nowe fakty ws. zawieszenia redaktorów TVP po emisji słynnej już "plastusiowej" dobranocki. Do sprawy odniosło się Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich. Apelują o przywrócenie Michała Rachonia i Krystiana Krawiela do pracy.

Share
Michał Rachoń i Krystian Krawiel zawieszeni. Jest apel o przywrócenie dziennikarzy do TVP
Źródło: East News
d2p18q8

Jak czytamy w oświadczeniu Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP, stowarzyszenie apeluje do kierownictwa Telewizji Polskiej S.A. o przywrócenie do pracy redaktorów Michała Rachonia i Krystiana Krawiela (wydawca programu - przyp. red.) oraz o umożliwienie im wykonywania zawodu dziennikarza w mediach publicznych.

Przypomnijmy: Rachoń i Krawiel zostali zawieszeni w swoich obowiązkach już 10 stycznia, tuż po wyemitowaniu w TVP Info programu "Minęła 20", zawierającego animowany segment w karykaturalny sposób przedstawiający Jerzego Owsiaka i Hannę Gronkiewicz-Waltz.Autorka materiału, Barbara Piela, wykorzystała postaci Owsiaka i Gronkiewicz-Waltz do pokazania, dokąd trafia większość pieniędzy z Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Zdaniem SDP, "ocena tej animacji nie powinna być powodem do działania przeciwko dziennikarzom, a takim jest pozbawienie ich możliwości wykonywania zawodu w mediach publicznych".

Zobacz także: Jerzy Owsiak rezygnuje. Komentarz Marka Sawickiego

"Animacja, która stała się przyczyną tak dokuczliwej dla dziennikarzy kary, jest bowiem satyrą polityczną, posługuje się więc środkami wyrazu charakterystycznymi dla tego rodzaju gatunku wypowiedzi publicznej i ocenianie jej wymowy wg kryteriów dziennikarskiej publicystyki jest błędem" - czytamy w oświadczeniu. Podkreślono, że "tak opresyjne dyscyplinowanie dziennikarzy psuje debatę publiczną i może zagrażać realizacji zasady wolności słowa".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość artykułu:
Zależy nam na podnoszeniu jakości naszego dziennikarstwa. Twoja opinia jest dla nas ważna!
d2p18q8

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2p18q8
d2p18q8
Więcej tematów