Trwa ładowanie...
d3ubfi6
IAR

Michał Janocha nowym biskupem pomocniczym w Warszawie

Ksiądz profesor Michał Janocha to nowy biskupi pomocniczy w Warszawie. Nominację papieża Franciszka ogłosiła w południe nuncjatura apostolska i archidiecezja warszawska.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Nowy biskupi pomocniczy w Warszawie Michał Janocha
Nowy biskupi pomocniczy w Warszawie Michał Janocha (archidiecezja.warszawa.pl)
d3ubfi6

Ksiądz Michał Janocha ma 55 lat i jest historykiem sztuki, profesorem Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Święcenia kapłańskie przyjął w 1987 roku w stolicy.

Jego zainteresowania naukowe to sztuka i tradycja bizantyńska, sztuka cerkiewna w Rzeczpospolitej, ikonografia bizantyńsko-ruska i zachodnia. Prowadzi badania porównawcze kultury chrześcijańskiego Wschodu i Zachodu. Interesują go też związki kultury i teologii, sztuki i liturgii oraz teologia sztuki. Jest autorem sześciu książek i ponad 100 artykułów naukowych z tych dziedzin.

Zainteresowania pozanaukowe to właściwie przedłużenie jego pracy zawodowej: wyprawy na obszary cywilizacji wschodniego chrześcijaństwa, turystyka, muzyka klasyczna i twórczość Norwida.

Biskup pomocniczy jest powoływany w Kościele rzymskokatolickim do pomocy biskupowi diecezjalnemu. W Warszawie tę rolę pełnią dziś biskup Rafał Markowski i biskup Piotr Jarecki.

d3ubfi6

Podziel się opinią

Share

d3ubfi6

d3ubfi6
Więcej tematów