Miasto zmieni nazwę, by uhonorować herbatę
Miasto Simao w Chinach postanowiło zmienić nazwę na Puer, by uhonorować swą słynną herbatę pu-ehr - poinformowały oficjalne chińskie źródła.
Ma to związek ze strategią rozwoju lokalnego. Simao stało się ośrodkiem produkcji herbaty pu-ehr, co przyniosło mu w ostatnich latach ogromne korzyści gospodarcze i społeczne - powiedział urzędnik z miejskiego wydziały propagandy.
Władze miasta liczą, że dzięki zmianie nazwy zwiększą sprzedaż herbaty i Simao będzie mogło skuteczniej konkurować z innymi miastami prowincji Yunnan, gdzie także produkuje się herbatę pu-ehr. Czekają teraz tylko na zgodę władz prowincji.
Według rzecznika władz miejskich już w 1729 roku utworzono strefę administracyjną o nazwie Puer, ale w 1980 roku władze komunistyczne postanowiły wyróżnić lokalny ośrodek miejski, zmieniając mu nazwę na Simao.
Obecnie ponad połowa mieszkańców miasta wykonuje prace związane z produkcją herbaty pu-ehr. Jej sprzedaż przyniosła w ubiegłym roku Simao równowartość 10,25 milionów dolarów. Władze liczą na zwiększenie tej sumy do 2010 roku do 64 milionów.
Herbata pu-ehr jest bardzo modna wśród mieszkańców chińskich miast ze względu na swoje właściwości zdrowotne - m.in. redukuje tłuszcz i poziom cholesterolu w organizmie.
Jakość, a tym samym cena herbaty pu-ehr rośnie z upływem lat, jak w przypadku wina. Podczas targów herbacianych, które odbyły się w ubiegłym miesiącu w mieście Kanton, za 100 g 60-letniej herbaty pu-ehr zapłacono 38,4 tys. dol.
W Simao - które dzięki swemu położeniu w pobliżu granicy z Laosem, Wietnamem i Birmą jest ośrodkiem eksportowym - utworzono nawet muzeum-ogród poświęcone wyłącznie słynnej herbacie.