Miasto zaprasza na Bytomską Wigilię. Trwają już przygotowania
W zeszłym roku miasto przygotowało na wigilię dla mieszkańców 500 litrów barszczu, który zniknął w błyskawicznym tempie. Dlatego podczas Trzeciej Bytomskiej Wigilii będzie go więcej, pojawią się także pierniki. A podczas kiermaszu mieszkańcy będą mogli zakupić ozdoby świąteczne.
19 grudnia w godz. od 13:00 do 16:00 mieszkańcy Bytomia spotkają się przy siedzibie Domu Pomocy Społecznej przy ul. Dworcowej 7. Tam będzie czekać na nich już Trzecia Bytomska Wigilia, podczas której każdy zostanie poczęstowany barszczem i piernikiem.
W ramach przygotowań lepione są już uszka (4 tys. sztuk), pieczone są pierniki (3 tys.) i zamawiane są produkty na barszcz (ma go być aż 800 litrów!). Ale to nie wszystkie atrakcje – pojawi się także kiermasz ozdób świątecznych oraz występy kolędników. Pomiędzy biesiadnikami spacerować będą też śnieżynki, aniołki i turoń z gwiazdą, a harcerze przywiozą betlejemskie światło pokoju.
- Miasto we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym, Fundacją Wspólnota Burego Misia oraz Bytomskim Stowarzyszeniem Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnej już po raz trzeci przygotowuje Bytomską Wigilię - mówi w rozmowie z Wirtualną Polską Tomasz Sanecki z biura prasowego urzędu miasta. - W akcję zaangażowani są także uczniowie Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich, harcerze, dzieci i młodzież z Młodzieżowych Domów Kultury nr 1 i 2 oraz Ewangelicki Dom Opieki Domu Pomocy Społecznej Ostoja Pokoju - dodaje.
Pierniki przygotowują uczniowie Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich. Podzielili się na grupy: część z nich zagniata ciasto, część wykrawa kształty foremkami i wkłada blachy do pieca. Kolejni zajmują się zdobieniem ciasteczek i ich pakowaniem - w sumie nad piernikami pracuje kilkadziesiąt osób.
- Nasi uczniowie co roku przygotowują pierniki na Wigilię Bytomską, to już taki zwyczaj - mówi w rozmowie z Wirtualną Polską dyrektor ZSGH w Bytomiu. - W tę akcję angażuje się zawsze wiele osób z różnych klas - te gastronomiczne zajmują się wypiekiem i ozdabianiem ciastek, a te hotelarskie je pięknie pakują - dodaje.
Podczas Bytomskiej Wigilii kolędować będą także dzieci i młodzież z Młodzieżowych Domów Kultury nr 1 i 2 oraz harcerze. Mieszkańcy Ewangelickiego Domu Opieki Domu Pomocy Społecznej Ostoja Pokoju (oraz wolontariusze) specjalnie na tę okazję przygotowują jasełka. Występy odbędą się na scenie.
Kto jeszcze nie ma świątecznych ozdób i upominków, będzie mógł także się w nie tu zaopatrzyć. Przygotowują je na tę okazję Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Bytomiu, Fundacja Wspólnota Burego Misia oraz Bytomskie Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnej.