Miasteczko Myśli "Ślady Człowieka": Jak podtrzymywać i rozwijać długotrwałe wysiłki na rzecz uchodźców?
W konflikcie, którego jesteśmy świadkami, Polska znajduje się na pierwszym planie, zarówno ze względów geograficznych, jak i z powodu bezprecedensowego oddania w przyjmowaniu uchodźców z ogarniętego wojną kraju. Z biegiem czasu pojawiają się jednak problemy, z którymi musimy sobie poradzić.
Jak w obliczu konfliktu w Ukrainie podtrzymywać i rozwijać długotrwałe wysiłki na rzecz uchodźców? Na to pytanie postarają się odpowiedzieć Julien Ducarroz, prezes Orange Polska oraz dr Scilla Elworthy, działaczka na rzecz pokoju i założycielka Oxford Research Group.
Julien Ducarroz i Scilla Elworthy
W tego typu sytuacjach ogromną rolę odgrywają firmy, ale również osoby prywatne, które w geście solidarności organizują m.in. kursy i stypendia, pozwalające uchodźcom odnaleźć się w nowej rzeczywistości i zdobyć umiejętności. Niezależnie od tego, czy uchodźcy będą musieli pozostać w Polsce na kilka miesięcy czy dłużej, powinni być jednym z filarów polskiej gospodarki, a nie obciążeniem.
Migracja ludności z Ukrainy odbywa się na niespotykaną dotąd skalę. By powstrzymać kryzys uchodźczy, jest jeszcze wiele do zrobienia. Idealnym scenariuszem byłoby zakończenie wojny tak, by możliwie jak największa część uchodźców wróciła szybko do domu. Równie ważne jest również zapobieganie powstawaniu konfliktów w przyszłości, dlatego koncept The Business Plan for Peace zakłada zwiększenie edukacji ludności w zakresie umiejętności negocjacyjnych i zapobiegania konfliktom w taki sposób, by młode pokolenie mogło poradzić sobie z kryzysami w pokojowy sposób. Zamiast zwiększać budżet na zbrojenia, warto zainwestować w edukację w zakresie negocjacji. Tylko w ten sposób możemy liczyć na długotrwały pokój.
Rozmowa nawiązuje tematycznie do Miasteczka Myśli – cyklu debat na ważne społecznie tematy. Ostatnia edycja, pod nazwą "Ślady Człowieka", poświęcona była obecnemu kryzysowi humanitarnemu i skutecznemu pomaganiu . http://miasteczkomysli.pl/