„Miasta w Internecie” rozkręcają się
Prelekcje, multimedialne prezentacje i ożywione dyskusje o tym, jak dobrze zrealizować projekty teleinformatyczne zdominowały tegoroczną, jedenastą już edycję „Miast w Internecie”. Do wykorzystania przez samorządy regionalne w latach 2007-2013 jest 5 mld złotych. Z roku na rok konferencja, która odbywa się w Zakopanem cieszy się coraz większym zainteresowaniem samorządowców z całej Polski.
02.07.2007 | aktual.: 02.07.2007 12:40
„Integracja. Innowacyjność. Inwestycje – Wyzwania Rozwoju lokalnego i regionalnego w latach 2007-2013” – pod takim hasłem w zakopiańskim hotelu „Kasprowy” odbyła się trzydniowa sesja plenarna z udziałem ponad 300 samorządowców i przedstawicieli świata badań i innowacji. W tym roku honorowy patronat nad imprezą objął marszałek Sejmu Ludwik Dorn. Wśród zaproszonych gości był m. in.: prezydent Krakowa Jacek Majchrowski i burmistrz Zakopanego Janusz Majcher.
Jak zapewniają organizatorzy, dzięki środkom funduszy strukturalnych (do 2013 roku do wykorzystania będzie ponad 5 mld zł) przed samorządowcami otwiera się perspektywa programowania i realizacji projektów na rzecz rozwoju społeczeństwa informacyjnego. To wielkie wyzwanie dla władz regionalnych i lokalnych oraz ich partnerów z sektora ICT i naukowo-badawczego. To wyzwanie dla nas wszystkich - ocenił Krzysztof Głomb, prezes Stowarzyszenia „Miasta w Internecie”.
Do marca 2007 roku samorządy wykorzystały zaledwie 30% środków przeznaczonych na ten cel, czyli niespełna 100 mln zł w przeciągu trzech lat. Według Głomba w latach 2007-2013 można wydać… kilkadziesiąt razy więcej. Jednak według prezesa stowarzyszenia potrzebna będzie pomoc doradców, aby w pełni spożytkować możliwości jakie daje Internet w rozwoju miast i obszarów wiejskich.
Najważniejszymi punktami XI edycji „Miast w Krakowie” były prezentacje „dobrych praktyk” projektów zrealizowanych w Polsce oraz w wiodących regionach Unii Europejskiej w zakresie elektronicznej administracji i budowy lokalnej infrastruktury szerokopasmowego dostępu do Internetu. Podczas wielogodzinnych sesji sale, gdzie odbywały się debaty samorządowców, lokalnych polityków i przedstawicieli Komisji Europejskiej pękały w szwach.
Oprócz gorących tematów konferencji ujętych w kilka bloków tematycznych dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty, gdzie omawiano najczęstsze problemy, z jakim mają do czynienia polscy samorządowcy, takich jak kłopoty przy wyłanianiu w procedurach publicznych wykonawców innowacyjnych projektów teleinformatycznych finansowych z funduszy strukturalnych.
Przedstawiciele firm i samorządów lokalnych, którzy uczestniczyli w konferencji, mogli też skorzystać z indywidualnych konsultacji dotyczących przygotowania i realizacji regionalnych, miejskich i powiatowych programów rozwoju społeczeństwa informacyjnego.
Marek Grabski, Wirtualna Polska