Trwa ładowanie...
d1kz41j

Miarka się przebrała. Bijatyka w parlamencie po przegłosowaniu kontrowersyjnego prawa

Turcja zmienia swoje prawo wyborcze. Przynajmniej wszystko na to wskazuje, choć opór wobec zmian proponowanych przez partię rządzącą jest bardzo silny. Przeciwnicy reformy uważają, ze taka zmiana ułatwi fałszowanie wyniku wyborczego na korzyść stronnictwa Recepa Erdogana, prezydenta Turcji. O tym, że opozycja traci cierpliwość świadczy chociażby ostatnia bijatyka do której doszło w tureckim parlamencie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
W tureckim parlamencie doszło do bijatyki po głosowaniu nad kontrowersyjną ustawą
W tureckim parlamencie doszło do bijatyki po głosowaniu nad kontrowersyjną ustawą (Youtube.com, Fot: News Center)
d1kz41j

Ustawa forsowana przez partię rządzącą i jej stronników pozwoli na tworzenie koalicji wyborczych w czasie wyborów. Do tego dążą Partia Sprawiedliwości i Rozwoju, której liderem jest Erdogan oraz nacjonalistyczna Partia Ruchu Narodowego.

Przeciwnicy nowelizacji obawiają się, że taka zmiana może przyczynić się do ograniczenia niezawisłości i braku transparentności przeprowadzanych wyborów. Dlaczego? Jako przykład podaje się sytuację, w której na zaproszenie głosujących, do lokali wyborczych będą mogły wkroczyć służby bezpieczeństwa. Ponadto transport urn z głosami nie będzie podlegał kontroli lokalnych komisji - to według przedstawicieli Ludowej Partii Demokratycznej jest zachętą do fałszerstw takich jak np. "dosypywanie" głosów.

Źrodło: RMF24

d1kz41j

Podziel się opinią

Share
d1kz41j
d1kz41j
Więcej tematów