Trwa ładowanie...

Miał w samochodzie 125 kg trotylu. "To nie terrorysta"

• Francuz, zatrzymany na Ukrainie z ładunkiem broni i materiałów wybuchowych nie jest terrorystą - twierdzi "Le Figaro"
• Francuskie władze sądzą, że 25-latek to przemytnik broni
• Zatrzymany odmawia wyjaśnień
• SBU twierdzi, że Francuz chciał dokonać zamachów terrorystycznych

Miał w samochodzie 125 kg trotylu. "To nie terrorysta"Źródło: PAP/EPA, fot: SBU
d1d27j7
d1d27j7

Francuz zatrzymany na Ukrainie z ładunkiem broni palnej i materiałów wybuchowych zachowuje milczenie w śledztwie, a francuskie władze sądzą raczej, że to przemytnik broni, a nie ktoś zaangażowany w działalność terrorystyczną - pisze "Le Figaro".

Dziennik powołuje się na źródła w delegacji francuskich śledczych, którzy ponad miesiąc spędzili w Kijowie badając sprawę 25-letniego Gregoire'a M., zatrzymanego 21 maja przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) podczas próby przekroczenia granicy ukraińsko-polskiej.

"Półtora miesiąca po zatrzymaniu młodego Francuza, w jego sprawie jest wciąż wiele niewyjaśnionych zagadek" - pisze "Le Figaro". Do ich wyjaśnienia nie przyczynia się sam zatrzymany, przebywający wciąż w więzieniu w Kijowie, który odmawia udzielenia wyjaśnień. - Myśleliśmy, że będzie mówić, ale naprzeciwko nas mamy upartego, bardzo zawziętego człowieka - powiedziały źródła "Le Figaro".

Na Ukrainie Francuzowi postawiono zarzut przemytu i nielegalnego posiadania broni w ramach działalności terrorystycznej. Władze twierdzą, że był on objęty śledztwem od grudnia 2015 roku, kiedy to zaczął wielu osobom na Ukrainie opowiadać, że chce nabyć broń. SBU podała, że w bagażniku jego samochodu znaleziono 125 kg trotylu, dwie wyrzutnie pocisków przeciwczołgowych, pięć kałasznikowów i ponad 5 tys. sztuk amunicji.

d1d27j7

Według SBU, zatrzymany planował dokonanie zamachów terrorystycznych podczas mistrzostw Europy w piłce nożnej. Przy użyciu tego materiału wybuchowego "miały być wysadzone - co mamy udokumentowane - meczet, synagoga, urząd skarbowy, punkty kontrolne na autostradach i wiele innych miejsc" - mówił szef SBU Wasyl Hrycak na konferencji prasowej. Według niego wśród celów zamachów miały być również mosty i infrastruktura kolejowa.

"Tego scenariusza nie potwierdza ani francuska policja, ani wymiar sprawiedliwości" - pisze "Le Figaro". Francuskie śledztwo w sprawie 25-latka dotyczy nielegalnego posiadania i przemytu broni w ramach przestępczości zorganizowanej, ale nie terroryzmu.

"Terrorysta czy przemytnik broni? Od początku jego aresztowanie budziło wiele wątpliwości. Jak ten inseminator zatrudniony w spółdzielni rolniczej, nienotowany przez policję, mógł sfinansować zakup arsenału szacowanego na 250 tys. euro? Czy miał wspólników? Czy jego plany zamachów są wiarygodne?" - zastanawia się "Le Figaro", podkreślając, że dopiero francuskie śledztwo przyniesie odpowiedzi na te pytania.

W ciągu kilku miesięcy ma się zacząć proces Francuza przed sądem w Kijowie. Ambasada Francji jest w stałym kontakcie z nim i jego rodziną.

d1d27j7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1d27j7
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj